Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 13 czerwca 2018, 12:30

autor: Aquma

Rozpoczęła się otwarta beta nowych funkcji czatu Steam

Na platformie Steam rozpoczęły się otwarte beta-testy nowych funkcji – zmiany obejmują przede wszystkim działanie listy przyjaciół oraz czatów tekstowych i głosowych.

Steam testuje kolejne zmiany. - Rozpoczęła się otwarta beta nowych funkcji czatu Steam - wiadomość - 2018-06-13
Steam testuje kolejne zmiany.

Na platformie Steam rozpoczęła się otwarta beta nowych funkcji. Testowane zmiany dotyczą funkcjonowania listy przyjaciół, a także czatu oraz czatu głosowego. Celem usprawnień jest ułatwienie graczom kontaktu ze znajomymi – zarówno w trakcie grania, jak i na ekranie głównym. Osoby zainteresowane dołączeniem do testów, mogą to zrobić pod tym adresem.

Lista przyjaciół i czaty grupowe

Lista przyjaciół otrzyma specjalną, podlegającą dostosowaniu zakładkę z „ulubionymi”, dzięki czemu uzyskamy szybki dostęp do najważniejszych dla nas osób, grup i czatów. Dodatkowo gracze znajdujący się obecnie w grze będą przenoszeni na górę listy – będzie też można ich pogrupować korzystając z kryteriów takich jak utworzona drużyna czy uruchomiona gra. Powinno to ułatwić kontaktowanie się z przyjaciółmi, a także dostrzeganie tego, jakie tytuły są pośród nich popularne.

Nowe czaty grupowe mogą budzić skojarzenia z programem Discord.
Nowe czaty grupowe mogą budzić skojarzenia z programem Discord.

Na liście znajomych Steam pojawi się też sekcja czatów grupowych. Mogą to być zarówno typowe, codzienne rozmowy z naszymi przyjaciółmi, jak i duże konwersacje z całymi społecznościami. Co ważne, tworzenie czatów grupowych ma być niezwykle proste – dodanie do nich jakiejś osoby wymaga jedynie „przeciągnięcia” jej do okna czatu. Grupy można także zapisać, ustanawiając dla nich nazwę, a nawet avatara. Dzięki temu nie musimy zaczynać na nowo rozmów z graczami, z którymi często nawiązujemy kontakt. Czaty grupowe będzie też można dostosować do własnych preferencji dodając dodatkowe kanały (tekstowe lub głosowe) i nadzorując ustawienia zezwoleń dla poszczególnych uczestników konwersacji. Wszystkie czaty będą też teraz wyświetlały obrazki, filmy, twitty i inne linki – w dodatku w atrakcyjniejszej niż dotychczas oprawie.

Nowy czat głosowy i tryb „niewidzialności”

System czatu głosowego został przez Valve zbudowany praktycznie od zera, z zamiarem zapewnienia użytkownikom bardziej zintegrowanego z grami i prostszego w obsłudze narzędzia komunikacyjnego. Tworzenie grup i rozpoczynanie konwersacji ma teraz wymagać zaledwie jednego kliknięcia.

Interfejs czatu głosowego.
Interfejs czatu głosowego.

Niektórych graczy ucieszy też zapewne dodanie do Steam trybu „niewidzialności”. Po jego włączeniu będziemy mogli grać w posiadane tytuły, pozostając niewidocznymi dla swoich znajomych (na ich listach przyjaciół będziemy wyświetlani jako „offline”). W odróżnieniu od prawdziwej opcji „offline”, zachowamy jednak dostęp do czatów oraz listy znajomych.

Uproszczeniu ulec ma także dodawanie przyjaciół – otrzymamy możliwość tworzenia specjalnych linków, które będzie można przesłać za pośrednictwem poczty e-mail lub innych komunikatorów.

  1. Steam – strona oficjalna