Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 28 lutego 2019, 14:40

autor: Konrad "Lazlo" Hazi

Raport Avast – tylko 15% komputerów ma dyski SSD

Firma Avast Software opublikowała ostatnio raport, z którego wynika, że dyski SSD ma w swoich komputerach tylko 15 procent użytkowników. Inne badania rynkowe sugerują jednak, że w najbliższych latach czeka nas dość dynamiczna zmiana w tym obszarze.

Wygląda na to, że dominacja dysków SSD zbliża się wielkimi krokami. - Raport Avast – tylko 15% komputerów ma dyski SSD - wiadomość - 2019-02-28
Wygląda na to, że dominacja dysków SSD zbliża się wielkimi krokami.

Ostatnie miesiące na rynku nośników danych upływają pod znakiem spadających cen dysków SSD. Pomimo że w wielu przypadkach ich ceny są dziś niższe o prawie 50% w porównaniu do ubiegłego roku, badania przeprowadzone przez firmę Avast wśród użytkowników programów Avast Antivirus oraz AVG pokazują, że dyski SSD ma w swoich komputerach zaledwie nieco ponad 15% użytkowników.

Będzie więcej!

Może być to dość zaskakujące, ponieważ o dyskach SSD mówi się dziś dużo i raczej w superlatywach. W raporcie Avasta możemy przeczytać natomiast, że zaledwie 7,7% komputerów stacjonarnych oraz laptopów wyposażonych jest wyłącznie w dyski SSD, a 7,4% komputerów ma na pokładzie zarówno dyski HDD, jak i SSD. Sprzedaż dysków krzemowych jednakowoż rośnie i trend ten ma się utrzymywać w kolejnych latach. Jak prognozują specjaliści z firmy Statista zajmującej się analizami rynku, już w przyszłym roku liczba sprzedanych dysków SSD ma być na porównywalnym poziomie co dysków HDD, natomiast w kolejnym roku na prowadzenie wyjdą już nośniki półprzewodnikowe. Ciekawa jest także statystyka dotycząca średniej pojemności dysków SSD, która kształtuje się na poziomie 120 GB.

Udział dysków SSD w rynku jest zaskakująco mały. - Raport Avast – tylko 15% komputerów ma dyski SSD - wiadomość - 2019-02-28
Udział dysków SSD w rynku jest zaskakująco mały.

Raport Avast® PC Trends Report 2019 sugeruje też, że mały udział dysków SSD może być skorelowany ze średnim wiekiem komputerów, który wynosi około sześć lat. W związku z tym można się spodziewać, że komputery zakupione przed upowszechnieniem się nośników SSD zaczną być powoli zastępowane nowymi komputerami wyposażonymi w szybkie nośniki danych.

Krzywe zwierciadło?

Z jednej strony raport Avasta pozwala nam zapoznać się z ciekawymi statystykami zebranymi z ponad 160 milionów urządzeń, z drugiej jednak obrazuje zaledwie ułamek całego rynku. Należy też brać pod uwagę fakt, że program antywirusowy Avast, ze względu na popularność darmowej wersji, instalowany jest często na słabszym i starszym sprzęcie, co dodatkowo może powodować drobne przekłamanie. Niemniej warto zapoznać się z zaprezentowanym raportem, który mówi też sporo o tym, jakich programów używamy, jak często je aktualizujemy oraz jak wyglądają pozostałe parametry komputerów użytkowników programów Avast oraz AVG.

Żadne statystyki nie zmienią jednak faktu, że jeśli posiadamy w naszym komputerze wyłącznie dyski HDD, to warto zastanowić się nad zakupem dysku SSD. Różnica w wygodzie korzystania z komputera będzie z pewnością bardzo odczuwalna.