Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 14 lutego 2020, 10:59

PS5 - wysokie koszty produkcji zaskoczyły Sony

Pojawiły się doniesienia, że koszty produkcji PlayStation 5 są wyższe niż prognozowano, co jest spowodowane m.in. niedoborem układów pamięci. Te same źródła sugerują, że w planach jest nowa wersja PlayStation VR.

Wyprodukowanie PlayStation 5 nie będzie tanie. - PS5 - wysokie koszty produkcji zaskoczyły Sony - wiadomość - 2020-02-14
Wyprodukowanie PlayStation 5 nie będzie tanie.
W SKRÓCIE:
  1. koszt wyprodukowania PS5 to obecnie 450 dolarów,
  2. to więcej niż spodziewało się Sony,
  3. firma czeka na rozwój sytuacji i ogłoszenie ceny Xbox Series X,
  4. możliwe, że PS5 będzie początkowo sprzedawane poniżej kosztów,
  5. w planach jest nowe PlayStation VR.

Wszyscy z niecierpliwością czekamy na ujawnienie cen nowej generacji konsol. Okazuje się, że w tej kwestii firma Sony może mieć spory kłopot. Według doniesień agencji Bloomberg japońską korporację zaskoczyły wysokie koszty produkcji PlayStation 5, które wynoszą obecnie ok. 450 dolarów.

Tradycyjnie cena nowej konsoli ustalana była w lutym w roku debiutu urządzenia. Tym razem Sony postanowiło jednak poczekać. Wyższe niż prognozowane koszty są bowiem spowodowane m.in. niedoborem układów pamięci na rynku. Korporacja ma nadzieję, że sytuacja ulegnie poprawie i ceny spadną.

Problemem ma być również bardzo kosztowny system chłodzenia konsoli, mający zagwarantować, że nie pojawią się problemy ze zbyt wysokimi temperaturami urządzenia. Sytuacji nie poprawia fakt, że zapotrzebowanie na takie same układy pamięci mają również firmy produkujące karty graficzne dla pecetów oraz Microsoft.

Sony ma czekać także na ujawnienie ceny nowego Xboksa. Część decydentów w Sony skłania się ku sprzedaży PlayStation 5 poniżej kosztów, przynajmniej w początkowym okresie dostępności konsoli na rynku. Takie podejście nie jest niczym nowym w tej branży. Tak było w przypadku PS4, którego wyprodukowanie kosztowało początkowo 381 dolarów, ale po dodaniu marży sklepów i innych wydatków firma wydawała na każdą konsolę więcej niż wynosiła cena rynkowa ustawiona na poziomie 399 dolarów. Dopiero po kilku miesiącach Sony zaczęło zarabiać na sprzedaży tej platformy.

Na razie Sony nie zdecydowało, jaka będzie cena PS5, ani ile egzemplarzy konsoli trafi na rynek w pierwszym roku od premiery. - PS5 - wysokie koszty produkcji zaskoczyły Sony - wiadomość - 2020-02-14
Na razie Sony nie zdecydowało, jaka będzie cena PS5, ani ile egzemplarzy konsoli trafi na rynek w pierwszym roku od premiery.

Według analityka Daniela Ahmada wyprodukowanie egzemplarza nowego Xboksa może pochłonąć 460-520 dolarów. Podkreśla on jednak, że zarówno Microsoft, jak i Sony mają teraz więcej możliwości zarabiania na konsolach dzięki zwiększeniu roli abonamentów i dystrybucji cyfrowej. Tym samym firmy te mogą być bardziej chętne do sprzedawania urządzeń poniżej kosztów. Należy jednak spodziewać się, że konsole wystartują w cenach wyraźnie wyższych niż 399 dolarów.

Magazyn Bloomberg donosi także, że epidemia koronawirusa na razie nie wpłynęła na przygotowania do premiery PlayStation 5, a samo Sony nie zdecydowało się jeszcze, jak wiele egzemplarzy konsoli trafi na rynek w pierwszym roku. Ponadto w planach jest wypuszczenie nowej wersji PlayStation VR, co ma nastąpić w jakiś czas po debiucie PS5.

  1. Oficjalna strona PlayStation