Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 9 lipca 2020, 14:55

PS5 - patent sugeruje wsteczną kompatybilność z PS1, PS2 i PS3 przez streaming

Jeden z patentów Sony daje nadzieję, że nie tylko gry z PS4, ale i te z wcześniejszych generacji konsol będą możliwe do uruchomienia na PS5. Kluczem może być streaming.

PS5 - patent sugeruje wsteczną kompatybilność z PS1, PS2 i PS3 przez streaming - ilustracja #1
Streaming umożliwi zagranie w gry ze starszych konsol na PS5?
W SKRÓCIE:
  • jeden z patentów Sony może sugerować pojawienie się kompatybilności PS5 z konsolami starszymi niż PS4, wszystko dzięki grom przechowywanym w chmurze i streamingowi.

Użytkownik Twittera o pseudonimie Renka_shedule dostrzegł w patencie Sony sposób na wsteczną kompatybilność gier ze starszych generacji PlayStation, oznaczonych numerkami od 1 do 3. Choć oficjalnie potwierdzono możliwość uruchomienia większości gier z PS4 na nowej konsoli, współpraca starszych tytułów pozostaje pod znakiem zapytania. Jednak pewne szczegóły patentu mogą sugerować, że będzie to możliwe poprzez streaming.

Wpis użytkownika Twittera pokazuje parę schematów patentowych:

Oczywiście japońskie znaczki kana mogą być niezrozumiałe dla wielu rodaków. Posiłkując się treścią wiadomości w serwisie PSU, cytuję przetłumaczone fragmenty opisu:

Duża liczba gier na PS1/PS2/PS3 i innych wersji konsol może być przechowywana i używana za pośrednictwem biblioteki gier w chmurze.

Gry te mogą być uruchamiane na wirtualnej maszynie, która naśladuje system operacyjny danej konsoli.

Wynika z tego, że gry z konsol starszych niż PS4 mogą być przechowywane w chmurze i za pośrednictwem np. usługi PlayStation Now być streamowane na PS5. Mimo braku sprzętowej kompatybilności nowej konsoli jest szansa, że zagramy na niej w naprawdę wiekowe tytuły. Odpowiednie środowisko sprzętowe i programowe zapewni wirtualna maszyna, a konsola wyświetli tylko obraz.

PS5 - patent sugeruje wsteczną kompatybilność z PS1, PS2 i PS3 przez streaming - ilustracja #2
Schemat patentowy obrazujący możliwość dzielenia się grą. Źródło: Twitter

Na jednym z obrazków patentowych widać także dodatkowe możliwości, jak dzielenie się starszymi grami, nagrywanie rozgrywek i przesyłanie ich znajomym do rozegrania. Trzeba jednak pamiętać, że to tylko patent - nie ma pewności, że znajdzie się on w realizacji. Wsteczna kompatybilność dla wielu osób jest istotną sprawą, ponieważ krótko po premierze nowej konsoli nie ma nią zbyt wielu gier. Sytuację ratuje wtedy możliwość zagrania w te tytuły, które już posiadamy. Xbox Series X będzie posiadał pełną wsteczną kompatybilność – tak oficjalnie twierdzi Microsoft. Czy Sony użyje streamingu, aby zapewnić podobną funkcjonalność w PS5? Czas pokaże.