Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 15 kwietnia 2021, 12:55

autor: Sodar

Aktualizacja PS5 wycisza napęd, dodaje obsługę 120 Hz i nowe opcje HDR

Konsola PlayStation 5 otrzymała nową aktualizację oprogramowania. Oprócz opisywanych już najważniejszych ulepszeń jest kilka nietypowych lub trudniejszych do zauważenia rzeczy.

Aktualizacja dla konsoli PS5 o oznaczeniu 21.01-03.00.00.38 jest już dostępna do pobrania. Oprócz najbardziej istotnych poprawek, opisanych tutaj, jest kilka mniej widocznych, ale także wartych odnotowania. PlayStation 5 otrzymało wsparcie dla monitorów 1080p z odświeżaniem 120 Hz, nowe opcje związane z HDR, połączeniem HDMI i działaniem napędu Blu-Ray.

Najciekawsza wydaje się poprawka dotycząca czytnika. Część użytkowników PlayStation 5 (w wersji posiadającej to urządzenie) skarżyło się na jego głośną pracę, zarówno w trakcie instalacji, jak i na cykliczne uruchamianie się podczas grania. Nagły i wyraźnie słyszalny dźwięk pracującego na wysokich obrotach czytnika potrafił skutecznie zdekoncentrować. Wszystko wskazuje na to, że aktualizacja częściowo rozwiązała problem cyklicznej, głośnej pracy napędu Blu-Ray. Pojawiają się informacje od użytkowników, według których czytnik, choć nadal uruchamia się w trakcie gry w określonych odstępach czasu, robi to rzadziej i działa ciszej (zapewne z mniejszą prędkością obrotową):

Tak, jest teraz naprawdę szybkie i ciche. W pewnym momencie [napęd – dop. autor] zaczyna działać, ale potem gwałtownie się zatrzymuje, a następnie pracuje dalej przez taki sam czas jak poprzednio, ale ze znacznie niższą prędkością obrotową, więc nie jest tak słyszalny.

Jedna z osób w redakcji, która posiada PS5 potwierdza, że napęd pracuje ciszej. Ale dotyczy to tylko okazjonalnego odczytywania płyty podczas gry. Uruchamianie i instalacja nadal są niestety hałaśliwe.

W menu konsoli znajdziemy kilka nowych pozycji. Wcześniej podczas przełączania się pomiędzy np. grą obsługującą HDR a tytułem, który nie obsługuje tej technologii, należało wejść do menu i wyłączyć HDR. Poprawka dodaje opcję, której ustawienie automatycznie aktywuje tryb HDR, gdy jest on obsługiwany.

Aktualizacja PS5 wycisza napęd, dodaje obsługę 120 Hz i nowe opcje HDR - ilustracja #1
Nowa opcja trybu HDR w menu PlayStation 5.

Nieco podobna automatyka dotyczy połączenia HDMI Link. Teraz możliwe jest aktywowanie opcji One-Touch Play. Włączenie konsoli może spowodować uruchomienie urządzenia peryferyjnego (np. telewizora smart) i ustawienie źródła sygnału na HDMI. Może to działać w obie strony, a także wyłączać drugie urządzenie, gdy konsola przestaje pracować.

Aktualizacja PS5 wycisza napęd, dodaje obsługę 120 Hz i nowe opcje HDR - ilustracja #2
Gamepad DualSense także dostał aktualizację oprogramowania.

Jak informuje serwis Gamerant, aktualizację firmware otrzymał także kontroler DualSense. Jednakże Sony w tym przypadku nie podzieliło się opisem zmian. Można tylko przypuszczać, że dotyczą one obsługi przyszłych tytułów i być może drobnych poprawek działania.

Aktualizacja PS5 wycisza napęd, dodaje obsługę 120 Hz i nowe opcje HDR - ilustracja #3

Zapraszamy Was na nasz nowy kanał na YouTube – GRYOnline Technologie, który jest poświęcony zagadnieniom związanym z nowymi technologiami. Znajdziecie tam liczne porady dotyczące problemów z komputerami, konsolami, smartfonami i sprzętem dla graczy.