Hardware Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technologie
Wiadomość sprzęt i soft 12 listopada 2019, 12:59

autor: qjin

Premiera kart graficznych Nvidia Ampere w czerwcu 2020 roku

Z najnowszych przecieków wynika, że firma Nvidia ma oficjalnie zaprezentować światu układ Ampere w marcu przyszłego roku w ramach imprezy GTC (GPU Technology Conference). Z kolei kilka miesięcy później na targach Computex mogłyby zadebiutować karty graficzne GeForce RTX 3070 i 3080 (Ti).

Pierwsze karty graficzne Nvidia Ampere mają pojawić się jeszcze w pierwszej połowie 2020 roku. - Premiera kart graficznych Nvidia Ampere w czerwcu 2020 roku - wiadomość - 2019-11-12
Pierwsze karty graficzne Nvidia Ampere mają pojawić się jeszcze w pierwszej połowie 2020 roku.

Plotki na temat kart graficznych Nvidia Ampere nabierają coraz konkretniejszych kształtów. Zdaniem Chrisa Caso, amerykańskiego analityka z firmy inwestycyjnej Raymond James, „Zieloni” zamierzają oficjalnie przedstawić układy Ampere pod koniec marca 2020 roku na konferencji GTC, a zapowiedź GeForce’ów RTX 3070 i RTX 3080 (Ti) miałaby odbyć się w czerwcu na targach Computex. Nie są to pierwsze wieści sugerujące, że premiera tworzonych w 7-nanometrowym procesie technologicznym (EUV Samsunga) kart Nvidia Ampere planowana jest na pierwszą połowę przyszłego roku. Można więc założyć, że jeśli nie wydarzy się nic niespodziewanego, to termin ten znajdzie potwierdzenie w rzeczywistości. Ma on dużo sensu zwłaszcza w obliczu nadchodzących kart graficznych AMD obsługujących ray tracing, które miałyby przebić możliwości modeli z serii GeForce RTX 2000 bazujących na architekturze Turing. Nvidia na razie nie musi się z niczym spieszyć, ale nie zamierza czekać bezczynnie, niezależnie od przyszłych działań konkurencji. Plany firmy na pierwszą połowę 2020 roku wyglądają następująco:

Pierwsze planowane modele kart z rodziny Nvidia Ampere

  • Nvidia GeForce RTX 3070 z 12 GB pamięci
  • Nvidia GeForce RTX 3080 z 12 GB pamięci
  • Nvidia GeForce RTX 3080 Ti z 16 GB pamięci

Wszystkie wymienione karty graficzne miałyby wyjść w pierwszej połowie 2020 roku. Tę informację przekazał również Chris Caso, analityk z firmy Raymond James. Zgodnie z aktualną polityką wydawniczą Nvidii, tańsze modele z pewnością trafiłyby do sprzedaży kilka tygodni lub miesięcy później.

Zmiana procesu technologicznego przełoży się na wyraźny wzrost wydajności – większy niż między Pascalem a Turingiem. Znaczną poprawę powinniśmy zauważyć w działaniu gier wykorzystujących ray tracing, czyli dopiero raczkującej techniki śledzenia promieni, która, czego nie da się ukryć, zarzyna obecny sprzęt. Według nieoficjalnych doniesień, nowe karty graficzne miałyby nie tylko więcej VRAM-u i niższy współczynnik TDP, ale także pracowałyby z wyższymi taktowaniami. Na bardziej szczegółową specyfikację jest jednak za wcześnie. Co więcej, wyprodukowanie nowej litografii nie byłoby tak kosztowne jak w przypadku Turinga, a co za tym idzie – ceny GeForce’ów RTX 3000 mogą być nieco niższe od obecnej generacji kart. Po ostatnich podwyżkach byłaby to miła niespodzianka.

Przypominamy na koniec, że wszelkie informacje należy traktować z przymrużeniem oka, gdyż na ich oficjalne potwierdzenie musimy poczekać przynajmniej do końca marca 2020 roku. Właśnie wtedy ma dojść do zapowiedzi nowego układu Ampere, którego prezentacja powinna rozpocząć się od przeznaczonego na rynek biznesowy akcelatora graficznego Tesla.

GOL Newsroom

Zapraszamy Was do polubienia profilu Newsroomu na Facebooku. Znajdziecie tam nie tylko najciekawsze wiadomości, ale i szereg miłych dodatków.