Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 18 października 2013, 12:57

autor: Draug

Pojawiły się pierwsze wyniki oficjalnych testów karty grafiki Radeon R9 290X

W sieci pojawiły się pierwsze wyniki oficjalnych testów czołowego modelu należącego do nowych serii kart grafiki firmy AMD – Radeona R9 290X. Ze wstępnych badań wynika, że układ ten jest zauważalnie szybszy od konkurencyjnego GeForce’a GTX 780.

W lewym narożniku GeForce GTX 780, w prawym zaś Radeon R9 290X. Z kolei areną starcia gra Tomb Raider. - Pojawiły się pierwsze wyniki oficjalnych testów karty grafiki Radeon R9 290X - wiadomość - 2013-10-18
W lewym narożniku GeForce GTX 780, w prawym zaś Radeon R9 290X. Z kolei areną starcia gra Tomb Raider.

Chociaż większość kart grafiki firmy AMD z nowych serii Radeon R7 i R9 jest już na rynku, zbierając stosunkowo pochlebne opinie, na najmocniejszy model, R9 290X, przyjdzie nam jeszcze trochę poczekać. Na szczęście już teraz możemy przekonać się, jakie są jego możliwości, dzięki oficjalnym testom, przeprowadzonym przez serwis Tom’s Hardware – a właściwie ich cząstce, jako że AMD pozwoliło opublikować tylko wybrane rezultaty, w dodatku zestawione jedynie z konkurencyjną kartą GeForce GTX 780.

Wyniki porównania obu kart w Tomb Raiderze.
Wyniki porównania obu kart w Tomb Raiderze.

Pierwszą „konkurencją”, z której rezultaty opublikowano, była wydana w tym roku gra Tomb Raider, uruchomiona w rozdzielczości 3840x2160 i z ustawieniami na poziomie ultra. Pomiar dotyczył wbudowanego 45-sekundowego benchmarku i został dokonany przy użyciu aplikacji Fraps. Radeon okazał się tutaj o ponad 10 procent szybszy niż układ firmy Nvidia.

Wyniki porównania układów w BioShocku Infinite.
Wyniki porównania układów w BioShocku Infinite.

Drugą grą, w której porównano karty, był BioShock: Infinite. Dzieło studia Irrational Games odpalono w takiej samej rozdzielczości (ten parametr testu również został narzucony przez AMD), ustawiając wszystkie opcje graficzne na bardzo wysoki poziom. Tutaj za pomiar też odpowiadał Fraps, a próba dotyczyła 75-sekundowego urywka z sekwencji rozpoczynającej rozgrywkę. Wyniki i tym razem wskazały na lepsze osiągi Radeona (o około 15 procent).

Niestety, nie wiemy, jakie podzespoły miały komputery, na których przetestowano obie karty grafiki. Z tego miejsca warto wspomnieć, że rezultaty podobne do tych, które przytoczyliśmy powyżej, Radeon R9 290X uzyskał w mniej oficjalnych próbach, przeprowadzonych choćby przez dalekowschodni serwis PConline (przykładowe wyniki z tego testu znajdziecie poniżej, natomiast ich analizę, dokonaną przez rodzime PCLab, przeczytacie tutaj). Wszystko wskazuje na to, że omawiana karta grafiki pod względem osiągów plasuje się między GeForce GTX 780 a GeForce GTX Titan, lecz pod względem ceny będzie znacznie bliższa pierwszej spośród wymienionych.

Pierwotnie debiut Radeona R9 290X miał nastąpić 15 października, lecz doszło do jego przesunięcia na niesprecyzowany bliżej termin. Jednak premiery w dalszym ciągu możemy spodziewać się na dniach.

Nieoficjalne porównanie Radeona R9 290X z innymi kartami grafiki, dokonane przez serwis PConline przy użyciu aplikacji 3DMark 2013.
Nieoficjalne porównanie Radeona R9 290X z innymi kartami grafiki, dokonane przez serwis PConline przy użyciu aplikacji 3DMark 2013.