Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 20 marca 2019, 21:50

autor: Lazlo

Płyty główne pod AMD Ryzen 3000 otrzymały aktualizację BIOS-u

Pierwsi producenci płyt głównych wyposażonych w socket AM4 i chipsety X370 oraz X470 udostępnili aktualizację BIOS-u wprowadzającą obsługę nowych procesorów z rodziny Ryzen 3000. Z udostępnionych plików udało się także uzyskać kilka ciekawych informacji na temat nowych układów AMD.

Posiadacze płyt z chipsetami X370 oraz X470 będą mogli używać Ryzenów 3000 od razu po premierze. - Płyty główne pod AMD Ryzen 3000 otrzymały aktualizację BIOSu - wiadomość - 2019-03-21
Posiadacze płyt z chipsetami X370 oraz X470 będą mogli używać Ryzenów 3000 od razu po premierze.

Wygląda na to, że pierwsi producenci płyt głównych są już gotowi na premierę nowych procesorów AMD Ryzen 3000. W Internecie zaczęły się już bowiem pojawiać pierwsze aktualizacje do BIOSu dla płyt z chipsetami X370 oraz X470, które wprowadzają obsługę nowych układów opartych na architekturze Zen 2. Nowe Ryzeny mają zadebiutować na rynku w połowie bieżącego roku.

Gotowi na Valhallę

Pierwszymi producentami, którzy udostępnili aktualizacje oznaczone symbolami AGESA 0070 oraz AGESA 0072, są ASUS, MSI i Biostar. Przypomnijmy, że nowe procesory, tak jak poprzednie dwie generacje Ryzenów, będą oparte na podstawce AM4. AMD wywiązuje się w ten sposób z obietnicy, która miała na celu wydłużenie cyklu życia płyt głównych.

Co prawda producenci w swoich materiałach informują tylko o wprowadzeniu wsparcia dla „nowych nadchodzących procesorów AMD”, jednak na horyzoncie nie widać żadnych układów opartych choćby na starszej architekturze ZEN+. Zatem niemal pewne jest, że chodzi o Ryzeny z serii 3000. Niejako potwierdzać mogą to także doniesienia, że pierwsze egzemplarze zapowiadanych procesorów zostały rozesłane przez AMD do producentów płyt głównych w ubiegłym miesiącu. Są to dobre informacje dla wszystkich posiadaczy platform opartych na chipsecie X370 oraz X470, ponieważ oznacza to, że ich płyty główne będą gotowe do pracy z nowymi mikroukładami AMD już w dniu ich premiery.

Oczywiście w przygotowaniu są także płyty główne oparte między innymi na chipsecie X570. Jeśli więc przymierzamy się do zakupu Ryzena trzeciej generacji, warto jeszcze na chwilę wstrzymać się z zakupem płyty.

Wyszperane w plikach

Oczywiście po pojawieniu się aktualizacji znaleźli się chętni do pogrzebania w plikach. Z odnalezionych w nich informacji wynika między innymi, że rodzina procesorów Ryzen 3000 nosi wewnętrzną nazwę Valhalla. Oprócz tego odkryto także kilka innych ciekawostek, takich jak te, że nowe układy będą wykorzystywały technologię CCD (Compute Core Design; wcześniej znaną jako CCX), obsługiwały do 32 wątków na 16 rdzeniach, posiadały nowy kontroler pamięci, dodatkowe zabezpieczenia wykrywające błędy adresowania i danych, posiadały funkcję XFR, która odpowiada za automatyczne podkręcanie procesora.

Nowe procesory AMD zapowiadają się coraz ciekawiej i z niecierpliwością czekamy ich oficjalnej prezentacji, która spodziewana jest podczas targów Computex na przełomie maja i czerwca.