Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 27 lipca 2013, 09:08

autor: Góral

PlayStation 4 pozwoli twórcom gier wykorzystać jedynie 4,5 GB pamięci RAM

Z artykułu opublikowanego przez serwis Eurogamer wynika, że konsola PlayStation 4, dysponująca 8 GB pamięci RAM, zarezerwuje 3,5 GB pamięci na działanie systemu operacyjnego.

Serwis Eurogamer przygotował artykuł dotyczący ilości dostępnej pamięci RAM w konsoli PlayStation 4. Wynika z niego, że system operacyjny i dodatkowe funkcje urządzenia wykorzystają aż 3,5 GB, więc dla twórców gier zostanie tylko 4,5 GB szybkiej pamięci GDDR5.

Z 8 GB szybkiej pamięci GDDR5 zostanie tylko 4,5 GB do wykorzystania przez deweloperów. - PlayStation 4 pozwoli twórcom gier wykorzystać jedynie 4,5 GB pamięci RAM - wiadomość - 2013-07-27
Z 8 GB szybkiej pamięci GDDR5 zostanie tylko 4,5 GB do wykorzystania przez deweloperów.

Opublikowane informacje pochodzą z dokumentacji konsoli, ujawnionej przez jednego z deweloperów. Informator witryny dodatkowo twierdzi, że deweloperzy otrzymają również możliwość dotarcia do dodatkowego 1 GB „elastycznej pamięci”.

„Twórcy gier mogą pozyskać dodatkowy gigabajt „elastycznej pamięci” jednak tylko w przypadku, gdy zezwala na to system operacyjny. Powiedziano nam, że wykorzystanie tej opcji jest trudne i może być tak, że na początku tylko wewnętrzni deweloperzy będą mogli jej używać.” – czytamy w artykule serwisu Eurogamer.

Jednocześnie zaznaczono, że w przyszłości moc urządzenia dostępna dla deweloperów może jeszcze wzrosnąć dzięki optymalizacji systemu. Niemniej w pierwszym okresie życia konsoli do wykorzystania będzie jedynie 4,5 GB pamięci GDDR5. Należy pamiętać, że takie zużycie zasobów związane jest nie tylko z podstawowym działaniem sprzętu, lecz także z dodatkowymi funkcjami (zapamiętywanie ostatnich minut rozgrywki, multitasking, chat głosowy, itd.).

PlayStation 4 trafi na rynek za kilka miesięcy. - PlayStation 4 pozwoli twórcom gier wykorzystać jedynie 4,5 GB pamięci RAM - wiadomość - 2013-07-27
PlayStation 4 trafi na rynek za kilka miesięcy.

Konsola PlayStation 4 została zapowiedziana w lutym bieżącego roku, a dzień później opublikowaliśmy jej szczegółową specyfikację. Wygląd i cenę poznaliśmy w czerwcu, w czasie targów E3. Obecnie nie wiemy jedynie kiedy dokładnie sprzęt zadebiutuje na rynku. Pewnym jest, że stanie się to w okolicy świąt Bożego Narodzenia.