Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 23 października 2014, 19:04

autor: Ender

PlayStation 4 – obsługa komend głosowych także w języku polskim

Wraz ze zbliżającą się aktualizacją firmware'u PlayStation 4, która oznaczona została numerem 2.0, Sony wprowadzi możliwość sterowania konsolą głosem w języku polskim, za pomocą headsetu lub dedykowanej kamery.

Nowy firmware ma być dostępny tej jesieni - PlayStation 4 – obsługa komend głosowych także w języku polskim - wiadomość - 2014-10-23
Nowy firmware ma być dostępny tej jesieni

Po premierze aktualizacji firmware PlayStation 4, która oznaczona została numerem 2.0, polscy gracze otrzymają po raz pierwszy możliwość porozumienia się z konsolą w rodzimym języku, dzięki opcji komend głosowych. Informację taką przekazała dziś oficjalnie firma Sony Computer Entertainment Polska.

Warto przypomnieć, że komendy były dotychczas dostępne tylko w kilku wybranych językach. Za ich pomocą możemy dokonać podstawowych operacji, takich jak wyłączenie systemu, uruchomienie aplikacji i gier, zrobienie screenshotu, wylogowanie się itd. W przeciwieństwie do Xboksa, który wymaga posiadania kontrolera Kinect od graczy chcących skorzystać z możliwości obsługiwania interfejsu za pomocą głosu, PlayStation 4 pozwala na skorzystanie z tej opcji także kiedy posiadamy jedynie najprostszy headset. Nie musimy więc np. kupować dedykowanej kamery PlayStation.

Pamiętajmy, że przygotowanie systemu wykrywającego ludzką mowę jest dość kompleksowym procesem, zwłaszcza kiedy aplikacja ma być używana w otoczeniu domowym, w którym występują różnego rodzaju szumy i zakłócenia. Trudno więc na razie wyrokować w jakim stopniu PlayStation 4 poradzi sobie z naszym językiem. Bez wątpienia to jednak dobry ruch ze strony Sony, który udowadnia, że firma widzi potencjał w naszym rynku i jest zadowolona ze sprzedaży PlayStation 4 nad Wisłą.

Poza polskimi komendami głosowymi, aktualizacja wprowadzi także tematy pulpitu i odtwarzacz MP3 - PlayStation 4 – obsługa komend głosowych także w języku polskim - wiadomość - 2014-10-23
Poza polskimi komendami głosowymi, aktualizacja wprowadzi także tematy pulpitu i odtwarzacz MP3

Dodajmy jeszcze, że aktualizacja 2.0 wprowadzi także kilka nowych funkcjonalności do PlayStation 4. Pierwszą z nich będą tematy menu, a więc możliwość indywidualizacji wyglądu konsoli, zmiany tła oraz kolorów interfejsu. Kolejną nowością ma być odtwarzacz muzyki z USB, wspierający pliki z rozszerzeniami MP3, MP4, M4A, oraz 3GP. Utwory będziemy mogli odtwarzać także podczas zabawy z grami. Następnym dodatkiem jest aplikacja pozwalająca wyszukać nowych przyjaciół. Sugeruje ona nowych użytkowników PlayStation 4, z którymi będziemy potencjalnie dobrze bawić się w trakcie sieciowych rozgrywek. Dalsze zmiany i poprawki nie ominą także opcji streamingowania obrazu oraz wyglądu naszej wirtualnej biblioteki. Firmware oznaczony numerem 2.0 powinien zostać udostępniony jeszcze tej jesieni.

  1. Oficjalna polska strona marki PlayStation