Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 21 stycznia 2018, 15:36

Pierwszy emulator konsoli Nintendo Switch w drodze

Od jakiegoś czasu prowadzone są prace nad pierwszym emulatorem konsoli Nintendo Switch. Program o nazwie yuzu, który rozwijany jest na licencji open-source, znajduje się obecnie na wczesnym etapie rozwoju i nie pozwala jeszcze na pełne uruchamianie gier lub aplikacji. Za jego powstanie odpowiada jeden z twórców emulatora Citra 3DS.

Bezapelacyjny sukces Nintendo Switch oraz coraz silniejsza pozycja konsoli na rynku gier w naturalny sposób przyciągnęła uwagę wielu zdolnych fanów, którzy postanowili prześwietlić system, jego możliwości, a także drzemiący w nim potencjał. Poza zwykłą ciekawością, programistów zajmujących się zrozumieniem działania platformy motywuje również chęć stworzenia jej emulatora i pisania przeznaczonych na nią aplikacji. Efektem tych działań jest projekt yuzu.

Yuzu to działający na licencji open-source emulator Nintendo Switch, który współpracuje z systemami Windows, macOS i Linux. Program został napisany w języku C++, a jego autorem jest osoba kryjąca się pod pseudonimem Bunnei. Była ona jednym ze współtwórców popularnego emulatora Citra 3DS. Jak się okazuje, Nintendo 3DS i Nintendo Switch dzielą część kodu źródłowego, co ułatwiło twórcy pracę, którą rozpoczął już wiosną ubiegłego roku. Yuzu nie pozwala jeszcze na uruchamianie komercyjnych wersji gier i aplikacji, ale umożliwia przygotowanie prostego oprogramowania na Switcha. W tym miesiącu, do Bunneia dołączyli pozostali autorzy Citry, z którymi wspólnie otworzył oficjalną witrynę programu. Zespół zobowiązał się do dalszego rozwijania projektu, a jego ostatecznym celem jest osiągnięcie pełnej funkcjonalności emulatora. Nintendo na razie nie odniosło się w żaden sposób do istnienia yuzu.

Nintendo Switch trafiło do sklepów w marcu 2017 roku - Pierwszy emulator konsoli Nintendo Switch w drodze - wiadomość - 2018-01-21
Nintendo Switch trafiło do sklepów w marcu 2017 roku
  1. Oficjalna strona emulatora yuzu