Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 27 sierpnia 2019, 18:35

Pierwsze smartfony z procesorem Snapdragon 875 w technologii 5 nm w 2021 roku

Firma Qualcomm ma zamiar w 2021 roku wprowadzić na rynek mobilne procesory Snapdragon 875, które produkowane będą w technologii 5 nm. Rok wcześniej w sprzedaży pojawią się pierwsze smartfony z układami z linii 865.

Firma Qualcomm przygotowuje się od dłuższego czasu do wprowadzenia na rynek nowej linii mobilnych procesorów Snapdragon 865, równocześnie planując kolejną generację czipów, oznaczoną numerem 875. Według niepotwierdzonych jeszcze przez spółkę informacji, będą one przygotowywane w technologii 5 nm. Ich produkcją zajmie się najpewniej tajwański półprzewodnikowy gigant, firma TCMS. Biorąc pod uwagę strategię Qualcomm, układy trafią najpewniej także do laptopów. W tej chwili, z najnowszych Snapdragonów zaczyna korzystać już np. firma Lenovo.

Dzięki nowym metodom produkcji opracowanym przez Tajwańczyków, na jednym milimetrze kwadratowym płytki procesora upchniętych zostanie aż 171 milionów tranzystorów. Pierwsze telefony ze Snapdragonem 875 trafia do sprzedaży najwcześniej w 2021 roku. Od poprzedników będą różnić się nie tylko wydajnością, ale przed wszystkim mniejszym zapotrzebowaniem na energię, które jest kluczową funkcjonalnością w przypadku urządzeń mobilnych.

Snapdragony z nadchodzącej linii 865 produkować będzie jedynie Samsung. Oznacza to, że w pierwszej kolejności znajdą się one w urządzeniach koreańskiej spółki. Pierwszym z nich będzie Samsung Galaxy S11, który najprawdopodobniej zostanie przedstawiony światu w lutym przyszłego roku, podczas targów GSMA Mobile World Congress w Barcelonie. Według wstępnych testów, nowe procesory będą nawet o 20-30 procent wydajniejsze od czipów z linii 855+, a także, co niezwykle istotne, mają być bardziej energooszczędne, pobierając nawet o połowę mniej energii od poprzedników. Na zmniejszone zużycie baterii wpłynie także integracja procesora z układem odpowiadającym za obsługę sieci 5G, która będzie zaimplementowana w jednej z dwóch planowanych wersji procesora.

Pierwsze komercyjne wersje procesorów Snapdragon trafiły do telefonów w 2007 roku.

  1. Qualcomm – strona oficjalna