Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 13 marca 2018, 10:21

autor: ElMundo

Pierwsza karta graficzna do kryptowalut od Nvidii już wkrótce

Potwierdzają się informacje mówiące o tym, że Nvidia szykuje linię kart graficznych dedykowanych kopaczom kryptowalut. Właśnie poznaliśmy (nieoficjalnie) specyfikację pierwszej z nich.

Popularność kryptowalut to ogromny problem dla całej branży związanej z kartami graficznymi – konieczność wykorzystywania układów GPU do prowadzenia tego interesu sprawia, że ich ceny szybują w górę w ekspresowym tempie, a w sklepach zaczyna brakować najwydajniejszych modeli. Nvidia zdaje sobie jednak sprawę z tego problemu i próbuje załagodzić sytuację, tworząc specjalną linię kart dedykowanych właśnie wydobywaniu wirtualnych walut.

Pierwsza karta graficzna do kryptowalut od Nvidii już wkrótce - ilustracja #1

Nowe układy graficzne mają korzystać z procesorów P102-100 bazujących na układach GP102 (zastosowanych chociażby w modelu NVIDIA Titan X), co potwierdza zresztą specyfikacja pierwszej tego typu karty, wyprodukowanej przez Inno3D, która właśnie pojawiła się w sieci. P102-100 Crypto-Mining Accelerator – tak nazywa się ten sprzęt – to układ oferujący nam 3200 rdzeni CUDA, a taktowanie bazowe rdzenia wynosi 3200 MHz. Na pokładzie znajdzie się 5 GB pamięci graficznej GDDR5X taktowanej na poziomie 11 Gbps i opartej na szynie 320-bit o przepustowości 400 GB/s.

Jak zapewne się spodziewacie, karta charakteryzuje się dość sporym zapotrzebowaniem na prąd. TDP tego układu wynosi aż 250W – dla porównania, identyczną wartością może pochwalić się GeForce GTX 1080 Ti. Warto jednak pamiętać o tym, że mamy do czynienia z kartą graficzną pozbawioną złącz wideo – na zdjęciu prezentującym ten układ nie ma także śledzia montażowego, ale w finalnej wersji tego układu ma on zostać dołączony do zestawu. Całość korzysta z dwóch 8-pinowych wtyczek PCI-E, a więc potencjalny nabywca raczej nie powinien oszczędzać na zasilaczu.

Tak wygląda pierwsza ujawniona w sieci karta graficzna do kopania kryptowalut. - Pierwsza karta graficzna do kryptowalut od Nvidii już wkrótce - wiadomość - 2018-03-13
Tak wygląda pierwsza ujawniona w sieci karta graficzna do kopania kryptowalut.

Inno3D P102-100 Crypto-Mining Accelerator to karta zajmująca dwa sloty, co oczywiście jest podyktowane koniecznością zamontowania wydajnego systemu chłodzenia. Został on oparty o cooler Twin X2, który uzupełniono o 5 miedzianych rurek odprowadzających ciepło bezpośrednio z rdzenia karty. Jeżeli zajmujecie się kopaniem kryptowalut, to podrzucam Wam garść statystyk dotyczących ich wydajności w odniesieniu do poszczególnych walut:

  • Ethereum – 47 MH/s
  • ZCash – 660 Sol/s
  • Monero – 879 MH/s

Oczywiście nie wiemy na razie, ile przyjdzie zapłacić wirtualnym górnikom za możliwość skorzystania z karty graficznej dedykowanych kryptowalutom. Wedle wstępnych szacunków jej cena nie powinna być niższa niż wspomnianego już wcześniej GeForce GTX 1080 Ti – to jednak informacja trudna do ustalenia biorąc pod uwagę aktualne zawirowania na rynku kart graficznych. Wydaje się jednak, że ta kwestia może okazać się absolutnie drugorzędna – niezależnie od kwoty, jaką trzeba będzie wydać na jej zakup, i tak cały nakład zapewne rozejdzie się na pniu.