Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 5 października 2010, 09:40

autor: Taven

Panasonic wchodzi na rynek konsol przenośnych

Choć mogłoby się wydawać, że obecny układ sił na rynku konsol przenośnych, gdzie niepodzielnie od dłuższego czasu łupy między sobą dzielą Sony i Nintendo, jest niezagrożony, to nie przeszkadza to innym producentom przynajmniej w podejmowaniu prób przywłaszczenia sobie jego kawałka. Panasonic ogłosiło właśnie, że że pracuje nad przenośną konsolą The Jungle przeznaczoną do gier multiplayer.

Choć mogłoby się wydawać, że obecny układ sił na rynku konsol przenośnych, gdzie niepodzielnie od dłuższego czasu łupy między sobą dzielą Sony i Nintendo, jest niezagrożony, to nie przeszkadza to innym producentom w podejmowaniu prób przywłaszczenia sobie jego kawałka. Po Nokii z N-Gage i Tiger Telematics z Gizmondo następnym pretendentem zdaje się być Panasonic, a właściwie specjalnie stworzona do tego celu gałąź korporacji – Panasonic Cloud Entertainment. Ogłosiła ona właśnie, że pracuje nad przenośną konsolą, która ma być przeznaczona wyłącznie do gier multiplayer. Sprzęt nosi nazwę The Jungle, a jego nieskromny tagline brzmi We are online gaming.

Warto wspomnieć, że nie jest to pierwsza przygoda Panasonica z konsolami do gier wideo. W 1993 firma wypuściła rynek stacjonarne 3DO Multiplayer Interactive, które z powodu wysokiej ceny, dużej konkurencji i ograniczonego wsparcia dla deweloperów third-party okazało się komercyjną porażką.

Panasonic wchodzi na rynek konsol przenośnych - ilustracja #1

Same The Jungle wydaje się być zaskakująco spore i solidne jak na standardy bardzo niewielkich, innych urządzeń podobnego typu. Dzięki temu oferować będzie pełną klawiaturę QWERTY, otwierany – niczym w notebookach – ekran i touchpad. Sprzęt przypominać będzie więc raczej bardzo małego laptopa niż Nintendo DS czy PlayStation Portable. Oczywiście nie będzie on pozbawiony typowych dla konsol przenośnych rozwiązań – mimo budowy pogramy na nim jak na padzie. Duży ekran z kolei ma również wykorzystywać w pełni swoje atuty i wyświetlać obraz w wysokiej rozdzielczości. Dodatkowo ma istnieć opcja przekazywania go do urządzeń zewnętrznych poprzez port HDMI. Jak spekuluje serwis GIZMODO, który opublikował również ekskluzywne zdjęcia nowej zabawki Panasonica, The Jungle będzie naprawdę potężne. Nie ujawniono jednak grama informacji o specyfikacji sprzętu, w tym tego czy będzie wspierać standard 3G.

Systemem operacyjnym The Jungle ma być, wedle pogłosek, Linux OS. Oznacza to, że jeżeli twórcy urządzenia chcą, by można było na nim zagrać w znane tytuły, to będą one wymagały stworzenia specjalnych ich portów. Z drugiej strony istnieje też inna opcja – granie przez przeglądarkę. I to, że rozpatrywana jest ona jako poważna alternatywa, wydaje się potwierdzać pierwszy tytuł zapowiedziany na konsolę Panasonica – będzie nim Battlestar Galactica Online.

The Jungle ma być przede wszystkim przeznaczony dla tytułów multiplayer, w tym MMO, i jest właściwie pierwszym urządzeniem dedykowanym dla tego gatunku gier wideo, mimo że rozbudowane funkcje sieciowe już teraz posiadają konkurenci od Sony i Nintendo. Czy odniesie sukces? Przede wszystkim ogromną rolę odegra tutaj cena – trudno nie zauważyć, że konsola będzie raczej starała się trafić do grupy najbardziej zapalonych fanatyków rozgrywek w multi, którzy nie potrafią rozstać się ze swoimi wirtualnymi postaciami przy wychodzeniu z domu. Z drugiej strony wysoka jakość grafiki, jaką może oferować (niezbędna do uruchomienia dużej części gier sieciowych) z pewnością będzie mieć swoją cenę. Redaktorzy serwisu GIZMODO spekulują, że może ona wynieść nawet do 400 dolarów.

Wraz oficjalnym ujawnieniem urządzenie rusza także specjalna kampania promocyjna. Pojawił się już zwiastun The Jungle, jak i również pierwszy epizod stworzonego z tej okazji miniserialu Online Underground. Działa także oficjalna witryna konsoli – thejungle.com, gdzie wkrótce pojawić się ma więcej informacji.