Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 19 lutego 2023, 11:09

autor: Marek Pluta

Pamiętasz Wyjca z Harry'ego Pottera? Apple właśnie go opatentował

Apple opatentowało nową technologię, która może wzbogacić komunikatory mobilne o bardzo interesującą funkcję. Dzięki temu rozwiązaniu, odbiorca wiadomości tekstowej będzie mógł usłyszeć jej treść czytaną głosem nadawcy.

Źródło fot. Unsplash | Laurenz Heymann
i

Inżynierowie szukający inspiracji na nowe wynalazki i rozwiązania bardzo często sięgają po książki lub filmy, przenosząc zaprezentowane tam pomysły do rzeczywistego świata. Pracownicy Apple muszą być wielkimi fanami Harry’ego Pottera, gdyż firma opatentowała technologię bardzo przypominającą Wyjca.

Mowa o magicznym liście przekazującym adresatowi wiadomość w formie zapisu głosu nadawcy. Po jej wygłoszeniu spala się, pozostawiając po sobie garść popiołu, a gdy adresat nie zamierza go otworzyć, zaczyna pulsować i po pewnym czasie eksploduje.

Jak donosi AppleInsider, firma z Cupertino zaprezentowała patent o nazwie „Spersonalizowane głosy do wiadomości tekstowych", który złożono w październiku ubiegłego roku. Dokument opisuje nową funkcję dla komunikatora iMessage, umożliwiającą stworzenie modelu głosu nadawcy do odczytywania wysyłanych wiadomości.

Nadawca mógłby stworzyć na swym urządzeniu model własnego głosu, który dołączałby następnie do przesyłanych wiadomości. Adresat mógłby użyć go nie tylko do przeczytania otrzymanego tekstu, ale też całej korespondencji pochodzącej od danej osoby. Patent wspomina, że model głosu można również wysyłać samodzielnie do osób z listy kontaktów, aby mogły go pobrać przed otrzymaniem wiadomości.

Wiadomości czytane głosem nadawcy

Wprawdzie sam pomysł nie jest rewolucją, gdyż iMessage umożliwia przesyłanie nagrań audio, zaś Siri może odczytać na głos wiadomości tekstowe, jest jednak bardzo interesującą koncepcją. Znacznie fajniej byłoby bowiem usłyszeć głos przyjaciela lub członka rodziny zamiast wirtualnego asystenta. Rozwiązanie doceniłyby również pary, które mogłyby w ten sposób usłyszeć swoich ukochanych.

Naturalnie jest to tylko patent, więc nie ma żadnej pewności, że Apple zechce wdrożyć technologię do użytku. Z drugiej jednak strony koncern ostatnio bardzo zaangażował się w prace nad wykorzystaniem sztucznej inteligencji do generowania głosów.

Pamiętasz Wyjca z Harryego Pottera? Apple właśnie go opatentował - ilustracja #1
Źródło: Uspto.gov.

W 2020 roku Apple przejęło firmę Voysis specjalizującą się w ulepszaniu języka naturalnego dla wirtualnych asystentów. Przedsiębiorstwo wykorzystuje stworzoną przez Google technologię WaveNet, która umożliwia generowanie mowy naśladującej dowolny ludzki głos. Niedawno wydało też serię audiobooków, w których narracja jest w całości generowana przez sztuczną inteligencję.

Nie można więc wykluczyć, że w niedalekiej przyszłości zastosowanie znajdzie również nowy patent. Wówczas iPhone będzie do nas mówił głosem dowolnej osoby.

Pamiętasz Wyjca z Harryego Pottera? Apple właśnie go opatentował - ilustracja #2

Zapraszamy Was na nasz nowy kanał na YouTubetvtech, który jest poświęcony zagadnieniom związanym z nowymi technologiami. Znajdziecie tam liczne porady dotyczące problemów z komputerami, konsolami, smartfonami i sprzętem dla graczy.