Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 5 października 2021, 14:18

Office 2021 debiutuje na rynku; zobacz, co zmienia

Dziś na rynku pojawił się Microsoft Office 2021. Wprowadza on wiele zmian, takich jak odświeżony wygląd, tryb nocny oraz obsługa formatu ODF 1.3.

Dziś na rynek trafia Windows 11. Jednocześnie debiutuje Microsoft Office 2021, czyli kolejna odsłona popularnego pakietu biurowego. W związku z tym pojawiła się lista nowości, ceny i edycje zestawu.

Nowości w pakiecie Microsoft Office 2021

Pierwszą i widoczną na pierwszy rzut oka nowością, jaką zaoferuje Office 2021, jest odświeżony wygląd. Microsoft zdecydował się zastosować ikony Monoline, które mają sprawić, że interfejs będzie wyglądał prościej i przejrzyściej. Dodatkowo pojawi się pełnoprawny tryb ciemny, który automatycznie dopasuje się do ustawień systemu i zmieni się w zależności od godziny.

Office 2021 debiutuje na rynku; zobacz co zmienia - ilustracja #1
Źródło: https://support.microsoft.com/en-us/office/what-s-new-in-office-2021-43848c29-665d-4b1b-bc12-acd2bfb3910a

Zdecydowano się na implementację do pakietu wyszukiwarki Microsoft Search. W ten sposób będziemy mogli z poziomu jego programów odnajdywać potrzebne nam zagadnienia. Dodano również obsługę formatu ODF 1.3 i poprawiono wydajność całego pakietu.

Zmiany dotknęły także pojedynczych programów z pakietu. Excel 2021 zaoferuje obsługę tablic dynamicznych, które przyspieszają wykonywanie obliczeń. Pojawią się również trzy nowe funkcje:

  1. XLOOKUP – pomaga znaleźć rzeczy w tabeli lub zaznaczonym zakresie,
  2. LET – pozwala przypisać nazwę do wyniku obliczeń,
  3. XMATCH – wyszukuje określony element w tablicy lub zaznaczonym zakresie i wskazuje jego względną pozycję.

PowerPoint 2021 wprowadzi odtwarzanie pisma odręcznego oraz usprawnione możliwości nagrywania prezentacji z dodatkowymi elementami, takimi jak mikrofon. Outlook 2021 umożliwi pisanie wiadomości z użyciem pisma odręcznego. Pojawi się również translator, który zaoferuje wyświetlenie przetłumaczonych wiadomości.

Moja krótka przygoda z nową odsłoną Office’a

Jestem abonentem usługi Microsoft 365. Dziś przy pierwszym uruchomieniu Worda zobaczyłam komunikat informujący, że mam możliwość wypróbowania nowej odsłony pakietu. Niestety nie było mi to dane, ponieważ suwak, który miał umożliwić aktywację, najzwyczajniej nie zadziałał.

Warianty i ceny Microsoft Office 2021

Office 2021 jest pakietem, w przypadku którego wykupujemy jednorazową licencję na użytkowanie. Oferowany jest w dwóch wariantach:

  1. Home and Student – dający dostęp do programów Word, Excel, PowerPoint, OneNote i Teams oraz zezwalający na ich niekomercyjne wykorzystanie. Pakiet możecie nabyć za ok. 650 zł.

Office Home and Student 2021 w RTV Euro AGD

  1. Home and Business – dający dostęp do programów Word, Excel, PowerPoint, OneNote, Teams i Outlook oraz zezwalający na komercyjne wykorzystanie. Ten zestaw jest dostępny w Polsce za mniej więcej 1200 zł.

Office Home and Business 2021 w Media Expert

Osoby, które nie są zainteresowane zakupem pakietu Microsoft Office 2021, mogą skorzystać z wariantu subskrypcyjnego Microsoft 365. W nim również zostaną zaimplementowane wszystkie opisane powyżej zmiany. W Polsce – w zależności od wariantu – kosztuje on 29,99 zł lub 42,99 zł za miesiąc. Nabyć go można tutaj.

  1. Microsoft – oficjalna strona
Office 2021 debiutuje na rynku; zobacz co zmienia - ilustracja #2

Zapraszamy Was na nasz kanał na YouTube – GRYOnline Technologie, który jest poświęcony zagadnieniom związanym z nowymi technologiami. Znajdziecie tam liczne porady dotyczące problemów z komputerami, konsolami, smartfonami i sprzętem dla graczy.