Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 16 grudnia 2020, 13:15

Odsprzedaż PS5 i Xbox Series X/S może zostać zakazana przez brytyjski parlament

Politycy zamierzają pochylić się nad tematem sprzedaży konsol nowej generacji na „wtórnym rynku”, na którym firmy odsprzedają sprzęt po cenach wyższych, niż te ustalone przez producenta.

Członkowie Szkockiej Partii Narodowej idą na wojnę z odsprzedażą PS5 i Xbox Series X/S. Podczas poniedziałkowej sesji parlamentu posłowie zwrócili uwagę na problem firm wykorzystujących olbrzymi popyt na nowe konsole Sony i Microsoftu, sprzedając je po zawyżonych cenach, nierzadko przekraczających dwukrotność tej pierwotnej. Istnieją podejrzenia, że firmy te do hurtowego zakupu konsol użyły botów, które uniemożliwiały zakup indywidualnym klientom.

Na brytyjskim rynku oryginalnie PS5 kosztuje w przeliczeniu ok. 1800 - 2200 złotych (w zależności od wersji). Obecnie w wielu przypadkach u oficjalnych dystrybutorów konsoli już nie można kupić. Klienci muszą czekać na nowe dostawy, które najpewniej pojawią dopiero po Nowym Roku. Wykorzystują to wcześniej wspomniane firmy, które na portalach aukcyjnych (takich jak eBay) oferują PS5 w cenach zaczynających się od ok. 3200 zł. W przypadku Xbox Series X sytuacja wygląda podobnie, chociaż jak pisaliśmy już na łamach naszego portalu, to PS5 cieszy się w odsprzedaży znacznie większym wzięciem.

Odsprzedaż PS5 i Xbox Series X/S może zostać zakazana przez brytyjski parlament - ilustracja #1
Na zdjęciu hurtowo zakupione konsole przez grupę „resellerów”

Trudno wyrokować, czy inicjatywa brytyjskich parlamentarzystów wejdzie w życie, delegalizując działania grup zajmujących się odsprzedażą. W tym momencie pod wnioskiem podpisało się siedemnastu posłów. Jeżeli brytyjski rząd podejmie w tej sprawie kroki, być może zachęci to pozostałe kraje do interwencji w obronie konsumentów. W końcu problem istnieje na całym świecie, również w Polsce, gdzie na aukcjach w odsprzedaży PS5 kosztuje, bagatela, ponad 4500 zł.