Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 7 stycznia 2019, 14:31

autor: Jacek Pindel

Nvidia wypuści pierwsze karty graficzne w litografii 7nm w 2020 roku

W sieci pojawiły się informacje na temat wdrażania przez Nvidię procesu technologicznego w litografii 7nm dla jej kart graficznych. Wynika z nich, że pierwsze produkty tej firmy w litografii 7nm pojawią się nie wcześniej niż w roku 2020.

Ampere zamiast Volty? - Nvidia wypuści pierwsze karty graficzne w litografii 7nm w 2020 roku - wiadomość - 2019-01-07
Ampere zamiast Volty?

Jak donosi oddział wydawniczy japońskiej firmy Mynavi, Nvidia wybrała proces litograficzny 7nm EUV firmy Samsung dla swoich procesorów graficznych kolejnej generacji. Litografia 7nm ma być zastosowana w następcach kart RTX 2XXX opartych na architekturze Turing, a prawdopodobna nazwa nowej architektury to Ampere. Co ciekawe, wcześniej spekulowano, że nazwą ta zostaną objęte słabsze rozwiązania Nvidii przeznaczone dla sektora mainstreamowego, a prawowitym następcą technologii Turing będzie architektura Volta. Wygląda jednak na to, że Nvidia planuje zrezygnować całkowicie z nazwy kodowej Volta i wszystkie produkty 7nm wypuszczone zostaną pod szyldem Ampere. Pierwsze procesory graficzne oparte na tej technologii mają pojawić się na rynku nie wcześniej niż w 2020 roku.

Czy czerwonym uda się w końcu zostawić Nvidię w tyle? - Nvidia wypuści pierwsze karty graficzne w litografii 7nm w 2020 roku - wiadomość - 2019-01-07
Czy czerwonym uda się w końcu zostawić Nvidię w tyle?

Wygląda na to, że AMD pokona Nvidię pod względem czasu wprowadzenia procesu 7nm w swoich kartach graficznych. Przypominamy, że premiera pierwszego procesora graficznego od AMD opartego na 7nm architekturze Navi powinna nastąpić w okresie wakacyjnym 2019 roku. Jednak czy karty na niej oparte będą w stanie konkurować z nowym rozwiązaniem Nvidii lub chociaż z obecnymi RTX-ami? O tym prawdopodobnie przekonamy się za około pół roku.