Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 4 grudnia 2020, 10:53

Nvidia RTX 3000 - karty mogą być trudno dostępne jeszcze przez kilka miesięcy

Colette Kress – dyrektor finansowa Nvidii – potwierdziła, że firma ma problem z zapewnieniem odpowiedniej podaży kart graficznych GeForce RTX 3000. Sytuacja się poprawia, ale ustabilizowanie się rynku może potrwać jeszcze kilka miesięcy.

W SKRÓCIE:

  1. dyrektor finansowa Nvidii przyznała, że firma ma problem z dostarczeniem na rynek wystarczającej liczby kart Ampere;
  2. problemy są spowodowane ograniczeniami w dostawach komponentów;
  3. sytuacja może utrzymywać się jeszcze przez kilka miesięcy.

Tej jesieni na rynku zadebiutowały w końcu wyczekiwane karty graficzne z serii GeForce RTX 30XX – przynajmniej w teorii, bowiem w praktyce, w związku z mocno ograniczoną dostępnością, większość klientów nie jest w stanie zdobyć własnego egzemplarza któregoś z układów. Sytuacja wygląda niemal identycznie w przypadku czterech nowych GPU Nvidii – GeForce’a RTX 3080, GeForce’a RTX 3070, GeForce’a RTX 3090 oraz GeForce’a RTX 3060 Ti. Dyrektor finansowa „zielonych” – Colette Kress – skomentowała tę sprawę w niedawnym webcaście Credit Suisse 24th Annual Technology Conference, przyznając, że firma ma problem z podażą.

Mamy ograniczenia w dostawach. One wychodzą poza kwestię płytek krzemowych i silikonu - ale owszem, niektóre z nich dotyczą podłoża i komponentów. Nadal pracujemy nad naszą podażą w tym kwartale, ale sądzimy, że jeśli chodzi o produkty gamingowe w ujęciu całościowym, to w IV kwartale zapotrzebowanie prawdopodobnie będzie wyższe od podaży – powiedziała Colette Kress.

Niestety, to nie koniec złych informacji. Dyrektor finansowa Nvidii zauważyła też, że nawet jeśli problemy z podażą uda się rozwiązać w tym kwartale, to na uregulowanie sytuacji na rynku zapewne trzeba będzie poczekać jeszcze kilka miesięcy.

Spodziewamy się, że nadrobienie zaległości prawdopodobnie zajmie nam kilka miesięcy, ale w tej chwili naprawdę trudno jest nam to sprecyzować. Nadal koncentrujemy się na próbach wprowadzenia naszych podzespołów na rynek w tym bardzo ważnym sezonie świątecznym. Sytuacja poprawia się każdego dnia. Ale dopiero przed końcem kwartału będziemy w stanie podać więcej informacji – stwierdziła dyrektor finansowa Nvidii.

Oznacza to, że gracze zainteresowani nabyciem karty Ampere muszą uzbroić się w cierpliwość – niewykluczone, że nie uda im się zdobyć upragnionego GPU w pierwszym kwartale 2021 roku.

  1. GTX vs RTX – czy potrzebujesz drogiej karty graficznej
  2. Recenzje GeForce RTX 3060 Ti - szybszy niż RTX 2080 Super w cenie RTX 2060 Super
  3. Nvidia – strona oficjalna