Hardware Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technologie
Wiadomość sprzęt i soft 15 listopada 2015, 12:46

autor: Góral

Nvidia kontroluje ponad 80% rynku kart grafiki

Z najnowszego raportu firmy analitycznej Jon Peddie Research wynika, że koncern Nvidia kontroluje obecnie ponad 80% rynku kart grafiki. Drugie miejsce zajmuje oczywiście AMD z niecałymi 19%.

Nvidia kontroluje ponad 80% rynku kart grafiki - ilustracja #1

Firma analityczna Jon Peddie Research opublikowała (dzięki, DSOGaming) raport związany z kondycją rynku kart grafiki w trzecim kwartale bieżącego roku. Z ujawnionych danych wynika, że Nvidia w dalszym ciągu jest zdecydowanym liderem tego segmentu, z 81,1% udziałów. Firma zanotowała jednak niewielki, wynoszący 0,8% spadek w porównaniu z poprzednim kwartałem. O taką samą wartość wzrosły za to udziały AMD, które może się pochwalić wynikiem na poziomie 18,8% (18% kwartał wcześniej). Jak więc widać nie zanosi się, by w najbliższym czasie sytuacja miała się diametralnie zmienić, aczkolwiek w przypadku AMD każda poprawa sytuacji jest na wagę złota, gdyż firma dwa kwartały z rzędu zanotowała straty (181 milionów dolarów w drugim i 197 milionów dolarów w trzecim). Z kolei konkurencja cały czas jest na plusie z zyskiem 26 milionów dolarów w drugim i 246 milionów dolarów w trzecim kwartale.

Nvidia kontroluje ponad 80% rynku kart grafiki / Źródło: Jon Peddie Research.
Nvidia kontroluje ponad 80% rynku kart grafiki / Źródło: Jon Peddie Research.
Nvidia kontroluje ponad 80% rynku kart grafiki - ilustracja #3

AMD (Advanced Micro Devices) to amerykańska firma technologiczna istniejąca od 1969 roku, która w 2006 roku przejęła ATI – jednego z największych producentów układów graficznych. W związku z tym, obecnie wśród głównych produktów koncernu znajdują się przede wszystkim karty grafiki, aczkolwiek znany jest on także z procesorów.

Nvidia kontroluje ponad 80% rynku kart grafiki - ilustracja #4

Nvidia to obecnie największy producent kart grafiki, istniejący na rynku od 1993 roku. Oprócz popularnych układów z serii GeForce, firma produkuje także rozmaite urządzenia z serii Shield, w tym tablet, przenośną konsolę czy też konsolę stacjonarną opartą na systemie operacyjnym Android.

GOL Newsroom

Zapraszamy Was do polubienia profilu Newsroomu na Facebooku. Znajdziecie tam nie tylko najciekawsze wiadomości, ale i szereg miłych dodatków.