Hardware Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technologie
Wiadomość sprzęt i soft 10 grudnia 2019, 15:38

autor: Laty

Nvidia Hopper – kolejna generacja kart graficznych

Nvidia opatentowała nową linię GPU o nazwie kodowej Hopper. Prawdopodobnie znamy już następcę Ampere, którego premiera się jeszcze nie odbyła.

Nowe karty graficzne od Nvidii mogą zrewolucjonizować rynek. - Nvidia Hopper – kolejna generacja kart graficznych - wiadomość - 2019-12-10
Nowe karty graficzne od Nvidii mogą zrewolucjonizować rynek.

Premiera najnowszych układów graficznych Nvidia Ampere ma się odbyć w czerwcu 2020 roku. Pomimo że następca Turinga nie ukazał się jeszcze na rynku, „zieloni” nie próżnują i właśnie opatentowali nazwę Hopper w Urzędzie Patentów i Znaków Towarowych Stanów Zjednoczonych. Plotki o nowej generacji kart graficznych krążą po sieci już od jakiegoś czasu, a rejestracja patentu może sugerować prawdziwość tych przecieków. Nazwa wzięła się od słynnej amerykańskiej pionierki informatyki Grace Hopper, która współtworzyła pierwsze języki programowania takie jak m.in. COBOL oraz brała udział w programowaniu maszyny Harvard Mark I, która odegrała dużą rolę podczas II wojny światowej (ciekawostka – to ona wprowadziła do języka informatyki słowo bug).

Tak wygląda patent zarejestrowany przez Nvidię. - Nvidia Hopper – kolejna generacja kart graficznych - wiadomość - 2019-12-10
Tak wygląda patent zarejestrowany przez Nvidię.

Według pogłosek opublikowanych przez Kopite7Kimi na niemieckim forum 3DCenter, nowa seria GPU ma wprowadzić do użytku układ graficzny typu MCM, który do tej pory był głównie stosowany w procesorach. Jeśli te domysły okażą się prawdziwe, to Nvidia stoi przed wielką szansą i może wykorzystać Multi-Chip Module do tworzenia potężnych układów graficznych oraz zmniejszyć skalę pojedynczych modułów GPU.

Porównanie aktualnie używanych układów do konstrukcji MCM, którą prawdopodobnie zastosuje Nvidia. - Nvidia Hopper – kolejna generacja kart graficznych - wiadomość - 2019-12-10
Porównanie aktualnie używanych układów do konstrukcji MCM, którą prawdopodobnie zastosuje Nvidia.

Jest spora szansa, że duża część plotek okaże się prawdziwa, bowiem już przed publikacją patentu słyszeliśmy o przeciekach na temat wprowadzenia MCM i nazwie Hopper. Cena i faktyczna premiera tajemniczego GPU prawdopodobnie jeszcze przez długi czas pozostaną w strefie domysłów, ale dziś otrzymaliśmy pierwszy pogląd na teoretycznego następcę układów Turing i przedpremierowego Ampere. Nvidia nie wydała oficjalnego komentarza w sprawie wycieku informacji. W patencie złożonym przez Nvidię pojawiła się również nazwa Aerial, jednakże jeszcze nie wiemy, co może się kryć pod tym kryptonimem.

GOL Newsroom

Zapraszamy Was do polubienia profilu Newsroomu na Facebooku. Znajdziecie tam nie tylko najciekawsze wiadomości, ale i szereg miłych dodatków.