Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 23 marca 2021, 13:05

Nvidia szykuje pogromcę RTX 3090 w kopaniu kryptowalut

Z przecieków wynika, że Nvidia pracuje nad najmocniejszym urządzeniem do kopania kryptowalut w historii. Potężny układ A100 może być sercem karty 220HX, przeznaczonej właśnie dla „górników”.

W SKRÓCIE:
  • ETH – 210 MH/s;
  • TDP – 250W;
  • Czy „górnikom” potrzeba coś więcej?

Według informacji podawanych przez sprawdzonych „leakerów”, Nvidia ma pracować nad bardzo mocną kartą przeznaczoną do wydobywania kryptowalut. Układ Ampere A100, pierwotnie przeznaczony dla centrów danych i obliczeń sztucznej inteligencji, ma być sercem nowego modelu z serii CMP (Cryptocurrency Mining Processor). 220HX – bo takie oznaczenie miałby on nosić – osiągając 210 MH/s może być prawie dwukrotnie wydajniejszy w kopaniu Ethereum od GeForce RTX 3090 (115-120 MH/s). Tak dobry wynik jest możliwy dzięki wysokiej przepustowości pamięci, która w przypadku A100 wynosi 1555 GB/s (dla porównania RTX 3090 – 936 GB/s).

Jest to odpowiedź na wcześniejszy wpis znanego informatora kopite7kimi, który specjalizuje się w przeciekach kart Nvidii z generacji Ampere. Sam fakt połączenia układu A100 z kopaniem kryptowalut podchwyciło już wiele portali technologicznych. Tymczasem użytkownik I_Leak_VN (który ma ponad 10 tys. subskrybujących i jest także autorem wielu trafionych wiadomości), podał kilka istotnych informacji o nazwie i wydajności karty.

Nvidia szykuje pogromcę RTX 3090 w kopaniu kryptowalut - ilustracja #1
Tabelka z aktualnymi informacjami o układach CMP HX. Źródło: Tom’s Hardware

Kopaczy może jednak zniechęcić cena. Układ A100 to przemysłowa maszyna z 40 GB pamięci HBM2e, zawierająca 108 SM i 6912 rdzeni CUDA – łącznie to 54 miliardy tranzystorów w jednym czipie. Wersja PCIe kosztuje obecnie ok. 50 tys. zł. Niektórzy spekulują, że 220HX może mieć podobną wartość, lecz użytkownik I_Leak_VN w swoim przecieku sugeruje cenę 3000 dolarów (11600 zł bez VAT). Może to oznaczać, że wersja przeznaczona do kopania będzie zubożona w stosunku do standardowego A100.

Wydobywanie ETH nie wymaga aż 40 GB pamięci, stąd zapewne wersje „kopalniane” będą posiadać znacznie mniej gigabajtów (prawdopodobnie 8 GB, ale na razie to tylko domysły). Zapotrzebowanie na energię urządzeń PCIe opartych na A100 wynosi 250W, podczas gdy RTX 3090 potrzebuje 350W (TDP). Jeśli nowa karta dla górników faktycznie będzie kosztować tyle, ile mniej więcej trzeba obecnie dać za topowy model Nvidii dla graczy, to przy dwukrotnie większej wydajności i mniejszym zużyciu energii może być całkiem interesującą propozycją. Warto jednak zaznaczyć, że brak wyjść wideo nie jest dla minerów atutem, ponieważ takiej karty nie mogą oni potem łatwo odsprzedać na rynku wtórnym.

Nvidia szykuje pogromcę RTX 3090 w kopaniu kryptowalut - ilustracja #2

Zapraszamy Was na nasz nowy kanał na YouTube – GRYOnline Technologie, który jest poświęcony zagadnieniom związanym z nowymi technologiami. Znajdziecie tam liczne porady dotyczące problemów z komputerami, konsolami, smartfonami i sprzętem dla graczy.