Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 18 października 2021, 21:28

autor: DM

Apple pokazało MacBooki Pro - nowe laptopy mają mnóstwo złączy i notcha

Nowe modele laptopów MacBook Pro zdominowały październikową konferencję firmy Apple. Jak zwykle są szybsze, wydajniejsze i droższe. Powróciły wyczekiwane ulepszenia, ale pojawił się… notch!

W SKRÓCIE:
  • nowe laptopy MacBook Pro dostępne są w rozmiarach ekranu 14 i 16 cali;
  • w świeżych modelach powróciło złącze MagSafe, HDMI i czytnik kart SD;
  • chipy M1 w wersjach PRO i MAX to jeszcze wydajniejsza praca i dłuższy czas działania na baterii;
  • pokazano również nowy model słuchawek AirPods 3 z obsługą dźwięku przestrzennego Spatial Audio.

Firma Apple zakończyła właśnie drugą ze swoich jesiennych prezentacji. Po wrześniowym pokazie iPhone’ów 13, nowych iPadów i zegarka Apple Watch 7 tym razem przyszła kolej na komputery z serii Mac. Pod enigmatyczną nazwą imprezy „Odjazd” (ang. „Unleashed”) kryła się premiera zupełnie przeprojektowanych modeli laptopów MacBook Pro w rozmiarze 14 i 16 cali, z ulepszoną, znacznie szybszą wersją chipów M1 o nazwach M1 PRO i M1 MAX. Ujawniono też dokładną datę premiery następnej wersji systemu operacyjnego. macOS 12 Monterey będzie dostępny do ściągnięcia za darmo na wszystkich wspieranych urządzeniach już od 25 października.

Apple pokazało MacBooki Pro - nowe laptopy mają mnóstwo złączy i notcha - ilustracja #1
Nowe AirPods brzmią lepiej i szybciej się ładują.

Inną istotną nowością okazał się też świeży, przeprojektowany model słuchawek AirPods 3 odpornych na pot i deszcz, z systemem dźwięku przestrzennego Spatial Audio. Nowe AirPodsy można zamówić w cenie 949 zł. Poza tym firma z nadgryzionym jabłkiem w logo wprowadza tańszą wersję abonamentu Apple Music, opartą na wybieraniu muzyki do słuchania tylko komendami głosowymi, oraz kolorowe wersje głośników HomePod Mini.

MacBook Pro – powrót dawnych udogodnień

Apple wreszcie posłuchało głosu swoich klientów i w końcu wprowadziło wyczekiwane zmiany w laptopie MacBook Pro. Usunięto kontrowersyjny panel dotykowy Touchbar i przywrócono fizyczne przyciski funkcyjne. Na bokach cienkiej obudowy znacznie zwiększono liczbę portów, dodając więcej ich rodzajów. Nowy MacBook ma teraz wyjście HDMI, czytnik kart SD, trzy gniazda USB-C, wejście na słuchawki oraz powracające po latach złącze MagSafe, czyli wtyczkę ładowania przyczepianą na magnes, by uniknąć wypadków przy przypadkowym zaczepieniu o kabel.

Apple pokazało MacBooki Pro - nowe laptopy mają mnóstwo złączy i notcha - ilustracja #2
Większość zdjęć reklamowych na stronie Apple starannie ukrywa istnienie „notcha” u góry ekranu. Na kilku można go jednak podejrzeć.

Nowy ekran w rozmiarach 14 lub 16 cali z technologią Liquid Retina XDR oferuje odświeżanie o częstotliwości 120 Hz. Towarzyszy mu jednak znany z iPhone’ów „notch”, czyli małe wcięcie w górnej krawędzi ramki, kryjące przednią kamerę 1080p. Sercem laptopów jest ulepszony chip M1 w wersjach M1 PRO i M1 MAX. Zalety topowego modelu MAX to przede wszystkim o wiele wydajniejszy układ graficzny i większa przepustowość pamięci. Nowy chip Apple ma oferować wydajność GPU na poziomie najmocniejszych laptopów z dedykowaną kartą graficzną, ale przy nieporównywalnie niższym poborze mocy. Przekłada się to na czas pracy na baterii. Wersja 14-calowa osiąga wynik 16 godzin, a model z większym ekranem aż 21 godzin. Laptopy wyposażono dodatkowo w świeży system audio z sześcioma głośnikami obsługującymi Spatial Audio oraz Dolby Atmos.

Apple pokazało MacBooki Pro - nowe laptopy mają mnóstwo złączy i notcha - ilustracja #3
Sercem nowych laptopów jest znacznie szybszy chip M1 w wersjach MAX i PRO.

MacBook Pro – ile kosztuje?

Nowe MacBooki Pro dostępne są w dwóch kolorach – gwiezdna szarość lub srebrny – i różnych konfiguracjach, zależnie od chipu, procesora, ilości pamięci RAM (do 32 lub 64 GB) i pojemności dysku (do 8 TB). W najdroższej wersji MacBook 16” z M1 MAX, 64 GB RAM i 8 TB SSD kosztuje 31 299 zł. Podstawowe ceny rozpoczynają się od:

 

M1 PRO

M1 MAX

MacBook Pro 14”

10 799 zł

15 299 zł

MacBook Pro 16”

13 299 zł

16 299 zł

Apple pokazało MacBooki Pro - nowe laptopy mają mnóstwo złączy i notcha - ilustracja #4
W porównaniu do poprzednich modeli nowe MacBooki rozpieszczają liczbą portów.
Apple pokazało MacBooki Pro - nowe laptopy mają mnóstwo złączy i notcha - ilustracja #5

Zapraszamy Was na nasz kanał na YouTube – GRYOnline Technologie, który jest poświęcony zagadnieniom związanym z nowymi technologiami. Znajdziecie tam liczne porady dotyczące problemów z komputerami, konsolami, smartfonami i sprzętem dla graczy.