Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 2 marca 2020, 10:02

Nowe GPU od Nvidii zdeklasowało GeForce RTX 2080 Ti w benchmarku

W bazie danych Geekbench pojawiły się nowe modele kart graficznych Nvidii. Obydwa układy poradziły sobie w benchmarku lepiej od GeForce'a RTX 2080 Ti. Najprawdopodobniej mamy do czynienia z GPU z serii Quadro (nie dla graczy), ale topowe produkty gamingowe "zielonych" mogą posiadać zbliżoną specyfikację.

Nowe GPU Nvidii imponują wydajnością. - Nowe GPU od Nvidii zdeklasowało GeForce RTX 2080 Ti w benchmarku - wiadomość - 2020-03-02
Nowe GPU Nvidii imponują wydajnością.

W SKRÓCIE:

  1. nowe karty Nvidii osiągnęły świetne wyniki w benchmarku OpenCL – przeszło 184 i 141 tys. punktów (dla porównania – RTX 2080 Ti „wykręcił” 129 tys.);
  2. są to najprawdopodobniej produkty z linii Quadro (nie dla graczy), a do tego modele testowe – wydajność może jeszcze wzrosnąć;
  3. topowe modele nowych GeForce’ów mogą posiadać zbliżoną specyfikację.

W bazie danych Geekbench pojawiły się dwie nowe karty graficzne firmy Nvidia. Według zawartych tam informacji posiadają one odpowiednio 118 i 108 jednostek wykonawczych (ang. Compute Unit). Obydwa układy poradziły sobie rewelacyjnie w benchmarku OpenCL, osiągając wyniki 184 096 i 141 654 punktów. Dla porównania, mocarny GeForce RTX 2080 Ti może się pochwalić wynikiem 129 019 punktów w tym samym teście.

Eksperci spekulują, że mocniejsze GPU może posiadać nawet 7552 rdzenie CUDA na jednej płytce krzemowej. W przypadku słabszej karty mówi się o 6912 rdzeniach. Należy nadmienić, że są to jedynie przypuszczenia bazujące na porównaniu do architektury Turing, w której w jednej jednostce wykonawczej znajdują się 64 rdzenie. Nie mamy absolutnej pewności, że tak samo będzie w przypadku przyszłych układów.

Co ciekawe, niskie taktowanie (odpowiednio 1,11 GHz i 1,01 GHz) sugeruje, że mamy do czynienia z kartami testowymi, które nie rozwinęły jeszcze w pełni skrzydeł. Można się spodziewać, że produkty, które ostatecznie trafią na rynek, zaoferują jeszcze lepszą wydajność.

Niestety zaprezentowane karty najprawdopodobniej nie będą produktami dla graczy – gigantyczna ilość pamięci VRAM (odpowiednio 48 i 24 GB) sugeruje, że mamy do czynienia z GPU z serii Quadro, stworzonymi dla specjalistów zajmujących się grafiką komputerową. Jednak topowe produkty gamingowe Nvidii na ogół posiadają podobną specyfikację do modeli Quadro (są oparte na identycznej płytce krzemowej), więc po nowych GeForce’ach można się spodziewać zbliżonych osiągów (tak jest w przypadku RTX-a 2080 Ti i Quadro RTX 8000).

  1. Nvidia – strona oficjalna