Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 24 marca 2021, 14:40

autor: Sodar

Tencent i Qualcomm pracują nad rywalami dla Nintendo Switch

Chińczycy i Amerykanie pracują nad przenośnymi konsolami, mogącymi konkurować z japońskim Nintendo Switch. Zarówno urządzenia Qualcomma, jak i Tencenta wykazują duże podobieństwa w wyglądzie lub funkcjach.

W SKRÓCIE:
  • Qualcomm pracuje nad przenośną konsolą, która tak jak Nintendo Switch, ma mieć odłączane kontrolery i możliwość współpracy z telewizorem;
  • Tencent zgłosił patent przenośnej konsoli, która sprawia wrażenie miniaturowego peceta do grania – są zdjęcia.

Konsola Nintendo Switch notuje rewelacyjne wyniki sprzedaży, jej modułowość i możliwości trafiły w gust mobilnych graczy z całego świata. Nie dziwi więc, że wielu chciałoby pójść w jej ślady. Podobne zamiary mają Amerykanie i Chińczycy, gdyż zarówno Qualcomm, jak i Tencent pracują nad własnymi konsolami przenośnymi. Chociaż może słowo „pracują” to nieco zbyt dużo powiedziane w przypadku firmy z Shenzhen, gdyż na razie zgłosiła ona tylko patent.

Tencent

Chińska korporacja Tencent wpadła na podobny pomysł jak Qualcomm, ale pod względem informacyjnym więcej wiadomo o wyglądzie konsoli niż o jej technikaliach. W październiku 2020 roku zgłoszono patent (CN306392452S) przenośnej konsolki, który niedawno został zatwierdzony. Zawiera on zdjęcia, więc zapraszam do ich obejrzenia:

Tencent i Qualcomm pracują nad rywalami dla Nintendo Switch - ilustracja #1
Front przenośnej konsoli Tencent. Źródło: Tencent
Tencent i Qualcomm pracują nad rywalami dla Nintendo Switch - ilustracja #2
Tył przenośnej konsoli Tencent. Źródło: Tencent
Tencent i Qualcomm pracują nad rywalami dla Nintendo Switch - ilustracja #3
Przenośna konsola z profilu. Źródło: Tencent

Sugerując się zdjęciami przypuszczam, że konsola mogłaby być techniczne zbliżona do komputerów PC (napis „PC Gaming”). Jest nawet przycisk z logo Windows. Porównując do Switcha – nie widać, aby kontrolery były odłączane. Wizualnie moim zdaniem bardziej przypomina Sony PSP, niż produkt Nintendo. Czy faktycznie jest to pomysł na miniaturowy „pecet” do grania, czy raczej baza dla streamingu – nie wiadomo. Wloty powietrza mogą świadczyć o konieczności chłodzenia jakichś mocnych podzespołów. Jednak to tylko na razie graficzne rendery, nawet nie zapowiedź prac nad faktycznym urządzeniem. Tencent posiada sporo niezrealizowanych projektów, które nie wyszły poza fazę patentową.

Qualcomm

Qualcomm, jak donosi serwis Android Police, przygotowuje urządzenie, które funkcjonalnie może być mocno podobne do Switcha. Tak jak konsola Nintento, ma ono posiadać odłączane kontrolery i możliwość wyświetlania obrazu na telewizorze. Wydajność konsoli na tym etapie prac pozostaje pod znakiem zapytania, choć raczej oczywiste jest, że jej sercem będzie procesor Snapdragon, zapewne z przyszłej generacji (prawdopodobnie SD 888 – źródło). Zapowiedziano akumulator 6000 mAh, który może zapewnić długi czas działania i zarazem szybkie ładowanie.

Łączność ze światem konsola zaoferuje dzięki modemowi 5G, nie jest jednak jasne, czy będzie z niej można wykonywać połączenia telefoniczne (może tylko zapewnić dostęp do Internetu). Bluetooth i Wi-Fi znajdzie się na liście funkcji, podobnie jak GPS, a także znany ze smartfonów zestaw akcelerometrów i silników haptycznych. Nie ma informacji o NFC.

Tencent i Qualcomm pracują nad rywalami dla Nintendo Switch - ilustracja #4
Nintendo Switch pozwala grać na wiele sposobów, czy Qualcomm zadba o podobne możliwości?

Wymiary konsoli nie są na razie znane, poza faktem, że ma przypominać nieco grubego smartfona. Zdaniem Qualcomma, większa objętość zapewni konsoli lepsze chłodzenie. Niewiele wiadomo o ekranie, choć serwis Android Police – powołując się na informacje od osoby z XDA – twierdzi, że ma on mieć 6,65 cala i rozdzielczość FullHD+. W każdym razie jest to mocno prawdopodobne. Jeśli chodzi o kwestię pamięci wewnętrznej urządzenia, wiemy, że ma posiadać gniazdo kart microSD.

Oprogramowanie konsoli będzie stanowić system Android 12 ze spersonalizowanym programem uruchamiającym. Qualcomm ma nadzieję, że na premierę zapewni obsługę Epic Games Store. Planuje też uruchomienie własnej platformy z grami. Premierę konsoli zapowiedziano na pierwszy kwartał 2022 roku, a jej cena ma wynosić 300 dolarów, co wydaje się zaskakująco mało jak na urządzenie ze Snapdragonem 888. Ma być sprzedawana bezpośrednio, może też pojawić się w ofertach operatorów komórkowych (głównie w USA).

Tencent i Qualcomm pracują nad rywalami dla Nintendo Switch - ilustracja #5

Zapraszamy Was na nasz nowy kanał na YouTube – GRYOnline Technologie, który jest poświęcony zagadnieniom związanym z nowymi technologiami. Znajdziecie tam liczne porady dotyczące problemów z komputerami, konsolami, smartfonami i sprzętem dla graczy.