Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 6 lipca 2021, 17:28

autor: Ender

Nintendo Switch OLED - zapowiedziano ulepszony model konsoli; data premiery i cena

Nintendo przerwało ponad dwuletnie spekulacje fanów i zapowiedziało oficjalnie nowy model swojej przebojowej konsoli, który do sklepów trafi jesienią tego roku. Nintendo Switch OLED odznaczać będzie się przede wszystkimi większym i jaśniejszym ekranem wykonanym w technologii OLED.

Od blisko dwóch lat fani Nintendo spekulują na temat nowego modelu Switcha, na którego istnienie wskazywały różnego rodzaju przecieki oraz poszlaki. Na ich podstawie gracze spodziewali się potężniejszego systemu, który ochrzczony został przez nich jako Nintendo Switch Pro. Mowa była między innymi o wspieraniu rozdzielczości 4K w trybie telewizyjnym (dzięki technologii DLSS Nvidii) oraz mocniejszym CPU i GPU. Zapowiedziany dziś oficjalnie Nintendo Switch OLED jest więc dla nich sporym zawodem, bowiem konsolka odznacza się głównie nowym i większym ekranem wykonanym w technologii OLED, a także pewnymi zmianami konstrukcyjnymi. System trafi do europejskich sklepów 8 października.

Największym atutem nowego Switcha jest mający siedem cali ekran wykonany w technologii OLED (poprzedni ekran Switcha miał przekątną 6,2 cala, Switch Lite natomiast 5,5 cala). Panele tego typu odznaczają się nie tytko znacznie lepszym odwzorowaniem kolorów, ale także głębszą czernią oraz lepszym kontrastem. Niewielkie OLED-y montuje się obecnie w wielu droższych modelach telefonów i tabletów. Co ciekawe, ekran tego typu posiadała też oryginalna wersja PlayStation Vity z 2013 roku.

Nintendo Switch OLED - zapowiedziano ulepszony model konsoli; data premiery i cena - ilustracja #1
Szersza nóżka to jedna z kilku zmian konstrukcyjnych konsolki.

Nintendo wprowadziło do nowego modelu także szereg drobnych zmian konstrukcyjnych. Nóżka urządzenia jest teraz znacznie szersza, dzięki czemu zachowuje ono większą stabilność po ustawieniu na stole. Nowością są tu też ulepszone i mocniejsze głośniczki oraz 64 GB wbudowanej pamięci wewnętrznej przeznaczonej na przechowywanie gier (poprzednio było to 32 GB), którą można oczywiście rozszerzyć przy pomocy kart microSD.

Dok Switcha został również przeprojektowany. Zyskał w ten sposób przyjemne dla oka owalne brzegi, a także dedykowany port LAN, który zapewnia stabilniejsze połączenie z siecią bez potrzeby używania specjalnych adapterów USB. Jest to dobra wiadomość przede wszystkimi dla fanów gier online, takich jak Super Smash Bros. Ultimate.

Nintendo Switch OLED - zapowiedziano ulepszony model konsoli; data premiery i cena - ilustracja #2
Nowy dok urządzenia wyposażony jest w złącze LAN.

Jeżeli chodzi o specyfikację techniczną i moc urządzenia nie powinniśmy spodziewać się znacznych zmian, które wpłynęłyby w zauważalny sposób na poprawę wydajności w najbardziej wymagających grach. Posiadacze konsolki wiedzą, że system, który zadebiutował w 2017 roku, nie należał już w dniu premiery do najszybszych urządzeń mobilnych na rynku. Dlatego też wielu z nich liczyło na silniejszego Switcha, którego premiera skorelowana byłaby np. z nową odsłoną serii The Legend of Zelda, która planowana jest na przyszły rok.

Nintendo Switch OLED - zapowiedziano ulepszony model konsoli; data premiery i cena - ilustracja #3
Nintendo OLED dołącza do dwóch pozostałych wersji Switcha.

Nintendo Switch OLED zadebiutuje w sklepach w dwóch wersjach kolorystycznych, standardowej czerwono-niebieskiej, a także zupełnie nowej białej. Sugerowana cena urządzenia to 349,99 dolarów (ok. 1330 złotych). Może ona wskazywać na to, że wersja OLED konsolki prawdopodobnie z czasem kompletnie zastąpi na półkach sklepowych standardowy wariant. Nowe Switche prawie na pewno staną się towarem deficytowym, na którego polować będą wszelkiej maści spekulanci, którzy obecnie utrudniają dostęp do PlayStation 5 oraz najświeższych kart graficznych. Dlatego też zainteresowani zakupem już teraz powinni rozglądać się za zamówieniami przedpremierowymi.

Nintendo Switch OLED - zapowiedziano ulepszony model konsoli; data premiery i cena - ilustracja #4

Zapraszamy Was na nasz nowy kanał na YouTube – GRYOnline Technologie, który jest poświęcony zagadnieniom związanym z nowymi technologiami. Znajdziecie tam liczne porady dotyczące problemów z komputerami, konsolami, smartfonami i sprzętem dla graczy.

  1. Nintendo Switch OLED – strona oficjalna