Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 6 maja 2020, 14:25

Niektóre modele Radeon RX 5600 XT mogą być znacznie szybsze od innych

Do sprzedaży trafiły karty graficzne AMD RX 5600 XT, które posiadają nowe oprogramowanie, znacznie zwiększające ich wydajność.

Niektóre modele Radeon RX 5600 XT mogą być znacznie szybsze od innych - ilustracja #1
Nabywcy RX 5600 XT muszą być bardziej uważni

Karta graficzna RX 5600 XT to odpowiedź na układ GTX 1660 Ti od Nvidia. Jest to zubożona wersja RX 5700, w której obniżono nieco taktowanie zegarów, ilość pamięci VRAM i szyny danych. Plan się powiódł. Karta AMD wyprzedziła konkurencyjny układ pod względem wydajności, a przy tym jest dostępna w podobnej cenie. Jednak ostatnio na rynku pojawiły się niereferencyjne modele 5600 XT z nową wersją oprogramowania, które są jeszcze szybsze.

W SKRÓCIE:
  • niektóre nowsze modele karty graficznej RX 5600 XT mogą być znacznie szybsze od innych egzemplarzy z tym samym GPU;
  • AMD Radeon RX 5600 XT z nowym oprogramowaniem potrafi dorównać RTX 2060 od Nvidii;
  • nabywcy Radeona RX 5600 XT muszą teraz bardziej zwracać uwagę na model i wersję oprogramowania karty, jaką kupują.

Na przykładzie Sapphire Pulse RX 5600 XT, podawanym w artykule PCWorld, widać jaki wzrost wydajności odnotowano w takiej samej karcie graficznej, ale z nowym oprogramowaniem. Aktualizacja VBIOS powoduje podniesienie taktowania pamięci i GPU, o czym już pisaliśmy we wcześniejszym newsie. Oczywiście tylko w modelach, które oferują taką możliwość za sprawą odpowiednio wydajnego chłodzenia i zasilania. Taktyka AMD może dziwić, choć jest zrozumiała, gdy popatrzy się na działania ze strony Nvidii.

Niektóre modele Radeon RX 5600 XT mogą być znacznie szybsze od innych - ilustracja #2
Zaktualizowany RX 5600 XT nawiązuje walkę z RTX 2060 (Shadow of the Tomb Raider). Źródło: PCWorld.

Wprowadzenie układu RX 5600 XT jako konkurencji dla GTX 1660 Ti przyniosło efekt. Nvidia, zamiast cenowo bronić sprzedaży GTX 1660 Ti, obniżyła ceny RTX 2060 praktycznie do poziomu nowych kart AMD. Od tego momentu klienci na podobnej półce cenowej obok RX 5600 XT mogli znaleźć mocniejszą kartą graficzną ze sprzętowym ray tracingiem. Jednak po aktualizacji VBIOS układ RX 5600 XT może teraz walczyć ze swoim nowym rywalem cenowym także pod względem generowanych FPS. Zaś przyszłym nabywcom swoich kart AMD dołożyło nieco obowiązków.

Przed zakupem muszą oni teraz upewnić się, czy ich nowy nabytek to wersja zaktualizowana. Najlepiej zwrócić uwagę na dane techniczne podawane na stronie sklepu, gdyż modele z nowym oprogramowaniem mają większe wartości zegarów GPU (najczęściej spotykane 1750 Mhz) i przepustowość pamięci na poziomie 14 Gb/s (przed aktualizacją 12 Gb/s). Choć należy zauważyć, że nie wszyscy producenci modyfikują wydajność pamięci. Możemy spotkać zaktualizowany model z wartością 12 Gb/s.

Niektóre modele Radeon RX 5600 XT mogą być znacznie szybsze od innych - ilustracja #3
Potencjalni nabywcy Radeona RX 5600 XT muszą teraz bardziej zwracać uwagę na model i wersję oprogramowania karty, jaką kupują. Źródło: Sapphire

Jeśli jednak okaże się, że kupiliśmy kartę ze starszym oprogramowaniem, możemy mieć szansę jego aktualizacji. Wielu producentów udostępnia na swoich stronach narzędzia i instrukcje, jak tego dokonać. Tak jest na przykład w przypadku Sapphire. Nabywcy kart MSi z serii Gaming X mogą skorzystać z programu Dragon Center do przeprowadzenia upgrade. ASrock także udostępnia odpowiednie oprogramowanie. Warto zaznaczyć, że aktualizacja VBIOS wymaga pewnej wiedzy.

Trzeba przyznać, że AMD nieco zagmatwało zakup kart RX 5600 XT. Choć obecnie większość ofert w sklepach powinna być już aktualna, nadal można trafić na słabszy egzemplarz. Zaktualizowana karta dorównuje wydajnością RTX 2060, jednak pozostaje kwestia braku sprzętowego ray tracingu. Czas pokaże, dla ilu nabywców pozostanie to nieistotne i wybiorą kartę ze „stajni czerwonych”.