Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 19 kwietnia 2021, 19:08

autor: Przemysław Dygas

NASA świętuje pierwszy lot drona na Marsie

NASA odnotowała kolejny sukces. Amerykańska agencja kosmiczna odbyła pierwszy lot helikopterem Ingenuity na Marsie.

W SKRÓCIE:
  • NASA dokonała pierwszego lotu dronem na Marsie.
  • Ingenuity wzniósł się w powietrze na niecałą minutę.
  • Naukowcy planują w najbliższych dniach dalsze loty.

Po lądowaniu łazika Perseverance na Marsie NASA zaliczyła kolejny sukces. Agencji udało się wykonać pierwszy kontrolowany lot na obcej planecie. Dokonano go przy pomocy drona o nazwie Ingenuity (pol. pomysłowość), który został przywieziony na powierzchnię razem z łazikiem. Wzniósł się w powietrze na wysokość ok. 3 metrów na niecałą minutę, lecz już to osiągnięcie wywołało euforię wśród zespołu naukowców. W najbliższej przyszłości planują oni dłuższe loty.

Ingenuity to średniej wielkości dron o wysokości niecałych 50 cm i szerokości ponad metra. Porusza się dzięki dwóm śmigłom i zasilaniu elektrycznym z baterii ładowanych przy pomocy małego panelu słonecznego. Na pierwszy rzut oka jego budowa nie różni się w znaczny sposób od ziemskich maszyn. Dostosowanie drona do warunków marsjańskich nie było jednak łatwe. Wszystko przez znacznie rzadszą atmosferę. Zmusiło to inżynierów do radykalnego zmniejszenia masy pojazdu. Jego śmigła poruszają się z kolei z prędkością aż 2500 obrotów na minutę. Tylko taki projekt pozwala na lot w tak specyficznych warunkach.

Choć osiągnięcie wydaje się niepozorne, to w rzeczywistości jest bardzo ważnym wydarzeniem dla całego NASA. Jak powiedziała MiMi Aung zarządzająca zespołem pracującym nad Ingenuity, pierwszy lot na Marsie to jeden z wielkich kroków dokonanych przez ludzi w kwestii eksploracji kosmosu.

NASA świętuje pierwszy lot drona na Marsie - ilustracja #1
Łazik Perseverance i jego selfie z dronem Ingenuity.

Od bardzo dawna rozmawialiśmy o naszym momencie braci Wright na Marsie i w końcu nadszedł. […] Przeszliśmy od teorii, że tak, możemy to zrobić, do faktycznego dokonania. To jeden z najważniejszych kamieni milowych dla rasy ludzkiej.

MiMi Aung odwołała się w swojej wypowiedzi do osiągnięcia braci Wright. Byli oni twórcami pierwszego na świecie samolotu silnikowego. W ramach hołdu Ingenuity zabrał ze sobą na Marsa mały fragment tkaniny z ich wynalazku, czyli modelu Flyer 1.

W kolejnych dniach dron wybierze się na dalsze wyprawy. Przekaże przy tym zdjęcia powierzchni Marsa, zarówno w czerni i bieli, jak i w kolorze. Możliwość eksploracji obcej planety przy pomocy nie tylko pojazdów naziemnych, ale także obiektów latających całkowicie zmienia sposób jej poznawania. Udany test Ingenuity sprawia, że w przyszłości możemy zobaczyć więcej tego typu maszyn, które polecą w kierunku Czerwonej Planety.

NASA świętuje pierwszy lot drona na Marsie - ilustracja #2

Zapraszamy Was na nasz nowy kanał na YouTube – GRYOnline Technologie, który jest poświęcony zagadnieniom związanym z nowymi technologiami. Znajdziecie tam liczne porady dotyczące problemów z komputerami, konsolami, smartfonami i sprzętem dla graczy.