Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 17 sierpnia 2022, 13:20

NASA Artemis to powrót człowieka na Księżyc - niedługo pierwszy start

Pod koniec sierpnia startuje pierwsza misja księżycowego programu NASA Artemis. Dołącz do grup społecznościowych, by być na bieżąco z kolejnymi etapami powrotu człowieka na Księżyc.

Źródło fot. powyżej: NASA

Amerykanie chcą znów postawić swoje stopy na naszym naturalnym satelicie. W tym celu powstał nowy program lotów kosmicznych Artemis, rozwijany przez NASA. Całkiem niedługo, bo już na 29 sierpnia, zaplanowany jest start pierwszej misji Artemis 1. Rakieta SLS Block 1 wyniesie w przestrzeń statek kosmiczny Orion, który odbędzie bezzałogowy lot wokół Księżyca.

Artemis to nowe kroki człowieka na Księżycu

Nowy program księżycowy nazywa się Artemis nie bez powodu. NASA, używając takiego miana, nawiązuje do misji Apollo – w mitologii greckiej Artemida była siostrą bliźniaczką Apolla. Technologicznie Artemis bazuje częściowo na programie wahadłowców STS. W rakietach SLS wykorzystano silniki wahadłowców (SSME), zbiorniki paliwa i dodatkowe rakiety (boostery, SRB) na paliwo stałe.

NASA Artemis to powrót człowieka na Księżyc - niedługo pierwszy start - ilustracja #1
Grafika przedstawiająca rakietę SLS. Źródło: NASA

W misjach Artemis astronauci skorzystają z nowego statku kosmicznego Orion MPCV. Będzie się on składał z modułu załogowego (CM), serwisowego (SM), a także z modułu i systemu ratunkowego (LAV i LAS). Orion został opracowany przez amerykański koncern Lockheed Martin przy współudziale europejskich firm (moduł serwisowy jest dziełem Europejskiej Agencji Kosmicznej). Według opisu przyszłych misji statek będzie mógł pomieścić cztery osoby.

NASA Artemis to powrót człowieka na Księżyc - niedługo pierwszy start - ilustracja #2
Statek kosmiczny Orion na grafice NASA. Źródło: NASA

Artemis 1 to misja bezzałogowa

Pierwsza misja Artemis to lot bezzałogowy, testujący systemy statku. Druga zabierze już czterech astronautów, a jej start planowany jest na 2024 rok. Artemis 2 nie wyląduje na Księżycu, tylko go okrąży. Astronauci będą mogli odbyć spacer po powierzchni naszego satelity w misji Artemis 3, która wystartuje w 2025 roku.

NASA Artemis to powrót człowieka na Księżyc - niedługo pierwszy start - ilustracja #3

Przebieg misji Artemis 1Źródło: NASA

Mocno prawdopodobne jest, że wśród dwojga astronautów, którzy wylądują na Księżycu, będzie kobieta. Agencji NASA zależy na tym, by w załodze znalazła się przynajmniej jedna astronautka. Powrót człowieka na Księżyc można śledzić na specjalnie w tym celu stworzonych grupach społecznościowych.

Artemis to zaledwie początek powrotu człowieka na Księżyc. Zadaniem astronautów ma być przede wszystkim poszukiwanie śladów wody na powierzchni. A to z kolei pierwsza cegiełka pod wybudowanie księżycowych baz i ustanowienie stałej obecności ludzi na Księżycu.

NASA Artemis to powrót człowieka na Księżyc - niedługo pierwszy start - ilustracja #4

Zapraszamy Was na nasz nowy kanał na YouTubetvtech, który jest poświęcony zagadnieniom związanym z nowymi technologiami. Znajdziecie tam liczne porady dotyczące problemów z komputerami, konsolami, smartfonami i sprzętem dla graczy.

Arkadiusz Strzała

Arkadiusz Strzała

Swoją przygodę z pisaniem zaczynał od własnego bloga i jednego z wczesnych forum (stworzonego jeszcze w technologii WAP). Z wykształcenia jest elektrotechnikiem, posiada zamiłowanie do technologii, konstruowania różnych rzeczy i rzecz jasna – grania w gry komputerowe. Obecnie na GOL-u jest newsmanem i autorem publicystyki, a współpracę z serwisem rozpoczął w kwietniu 2020 roku. Specjalizuje się w tekstach o energetyce i kosmosie. Nie stroni jednak od tematów luźniejszych lub z innych dziedzin. Uwielbia oglądać filmy science fiction i motoryzacyjne vlogi na YouTube. Gry uruchamia głównie na komputerze PC, aczkolwiek posiada krótki staż konsolowy. Preferuje strategie czasu rzeczywistego, FPS-y i wszelkie symulatory.

więcej