Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 4 czerwca 2019, 09:49

autor: ElMundo

Podstawka za 1000 dolarów pod monitor Apple wywołała oburzenie

Na wczorajszej konferencji WWDC 2019 Apple zaprezentowało nowy model monitora Pro Display XDR, wyświetlającego obraz w rozdzielczości 6K. Ciekawostką jest fakt, że podstawka do tego urządzenia jest sprzedawana osobno i kosztuje tyle co… nowy iPhone XS.

Monitor Apple z podstawką za 1000 dolarów wywołał oburzenie - ilustracja #1

Choć na konferencji WWDC 2019 Apple zaprezentowało głównie nowości dotyczące stworzonych przez firmę systemów operacyjnych (oraz debiut iPad OS), to nie zabrakło także miejsca na nowinki sprzętowe. Koncern z Cupertino zaprezentował komputer Mac Pro do zastosowań profesjonalnych, ale większe zainteresowanie (wymieszane ze zdziwieniem) wywołał monitor Apple Pro Display XDR, głównie ze względu na osobliwy sposób jego dystrybucji.

Producent zdecydował bowiem o osobnej sprzedaży monitora oraz podstawki do niego – za obydwa elementy zapłacimy odpowiednio: 4999 oraz 999 dolarów. Zwłaszcza cena wielofunkcyjnego stojaka jest mocno zaskakująca – w tej kwocie kupimy przecież ubiegłorocznego, flagowego smartfona Apple, czyli iPhone XS. Zresztą, wystarczy popatrzeć na reakcję widowni na widok ceny podstawki oraz zakłopotanie prowadzącego, który chyba nie spodziewał się takiego poruszenia:

Nie jest więc tanio, ale mamy do czynienia ze sprzętem, na który pozwolą sobie głównie osoby poszukujące urządzenia ze świetnymi parametrami ekranu, niekoniecznie zważające na jego cenę.

Oryginalny design to tradycyjnie znak rozpoznawczy produktów Apple. - Monitor Apple z podstawką za 1000 dolarów wywołał oburzenie - wiadomość - 2019-06-04
Oryginalny design to tradycyjnie znak rozpoznawczy produktów Apple.

Apple Pro Display XDR to bowiem 32-calowy monitor wyświetlający obraz w rozdzielczości 6K, czyli 6016 x 3884 pikseli. Uwagę zwraca maksymalna jasność zastosowanego panelu, która wynosi aż 1000 nitów w kontekście podświetlenia całego ekranu. Biorąc pod uwagę parametr punktowego podświetlenia, możemy liczyć na rezultat na poziomie 1600 nitów. Takie osiągi pozwalają na swobodne korzystanie z popularnego ostatnio trybu HDR.

Jak przystało na sprzęt do profesjonalnych zastosowań, monitor charakteryzuje się możliwością wyświetlania 10-bitowego koloru oraz pokrywa całą paletę barw DCI-P3. Ponadto mamy tutaj do czynienia z kontrastem na poziomie 1 000 000:1, a technologia Ambient Light Sensor pozwala na dostosowanie jasności ekranu do warunków panujących w otoczeniu monitora.

Apple udało się więc po raz kolejny zaszokować branżę – miejmy nadzieję, że sprzedaż monitora i podstawki osobno nie stanie się nowym trendem wśród producentów tych urządzeń. Apple Pro Display XDR trafi do pierwszych klientów jesienią tego roku.