Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 24 września 2015, 11:00

autor: Meehow

Microsoft wyłącza DRM SafeDisc w systemach Windows Vista, 7 i 8

W najnowszej aktualizacji dla systemów operacyjnych Windows Vista SP 2, Windows 7 SP 1 oraz Windows 8(.1), firma Microsoft wyłączyła DRM SafeDisc, sprawiając, że gry używające tego zabezpieczenia przestają działać. Na całe szczęście istnieje sposób na obejście tego problemu.

Microsoft konsekwentnie pozbywa się sterowników starszych DRM-ów ze swoich systemów. - Microsoft wyłącza DRM SafeDisc w systemach Windows Vista, 7 i 8 - wiadomość - 2015-09-24
Microsoft konsekwentnie pozbywa się sterowników starszych DRM-ów ze swoich systemów.

Miesiąc temu pisaliśmy o tym, jak Windows 10 blokuje starsze systemy zabezpieczeń DRM, a mianowicie popularne niegdyś SafeDisc i SecuROM, uniemożliwiając tym samym uruchomienie gier z nich korzystających. Naturalnie fani leciwych produkcji nie przyjęli dobrze tej wiadomości, a dla wielu z nich stało się to dodatkowym powodem dla pozostania przy wcześniejszych, sprawdzonych wersjach systemu Windows, np. wciąż szalenie popularnym Windowsie 7 (według sierpniowych danych serwisu netmarketshare.com na komputerach typu desktop instalacje Windows 10 stanowią tylko 5% ogółu; dla porównania: Windows 7 – 52%, Windows XP – 12%, Windows 8.1 – 11%). Jak się okazało, podobny los spotkał także starsze edycje najpopularniejszego komputerowego OS-u; gry używające zabezpieczenia SafeDisc przestały działać na aktualnym Windowsie Vista z Service Packiem 2, Windowsie 7 z Service Packiem 1 oraz Windowsie 8(.1). Wszystkiemu winna jest aktualizacja KB3086255, która wyłącza usługę sterownika SafeDisc w wyżej wymienionych Windowsach. Powodem podjęcia takiego kroku przez Microsoft miały być względy bezpieczeństwa. Pod tym adresem można znaleźć listę tytułów, które odmówią posłuszeństwa.

Obejście ograniczenia

Na całe szczęście fani klasyków mogą spać spokojnie, gdyż gigant z Redmond podzielił się dwoma sposobami na obejście tego ograniczenia: przez wpisanie stosownych komend w wierszu polecenia oraz edycję rejestru. Wszystko sprowadza się do ustawienia odpowiedniego trybu uruchamiania dla sterownika secdrv.sys, dzięki czemu wcale nie trzeba rezygnować z owej aktualizacji zabezpieczeń.

Wiersz polecenia (cmd.exe)

  • Aby ustawić tryb uruchamiania usługi sterownika na ręczny, należy wpisać „sc config secdrv start= demand”.
  • Aby uruchomić ręcznie usługę sterownika, należy wpisać „sc start secdrv”.
  • Aby zatrzymać ręcznie usługę sterownika, należy wpisać „sc stop secdrv”.
  • Aby ustawić tryb uruchamiania usługi sterownika na automatyczny, należy wpisać „sc config secdrv start= auto”.
  • Aby całkowicie wyłączyć usługę sterownika, należy wpisać „sc config secdrv start= disabled”.

Edytor rejestru (regedit.exe)

Znajdujemy i klikamy gałąź „HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Services\secdrv”, następnie w oknie po prawej klikamy podwójnie na klucz „Start” i ustawiamy jedną z poniższych wartości:

  • Aby ustawić tryb uruchamiania na automatyczny, wpisujemy „2”.
  • Aby ustawić tryb uruchamiania na ręczny, wpisujemy „3”.
  • Aby całkowicie wyłączyć usługę sterownika, wpisujemy „4”.

Należy pamiętać, że niepoprawna edycja rejestru systemowego może wywołać szereg nieprawidłowości w działaniu systemu operacyjnego lub całkowicie go „wyłożyć”! Wszystkie zmiany wprowadzacie na własne ryzyko. Ponadto Microsoft ostrzega, że włączenie wyżej wymienionego sterownika stanowi lukę w bezpieczeństwie systemu.

SafeDisc to system zabezpieczający płyty CD/DVD przed kopiowaniem, opracowany przez amerykańską firmę Macrovision (obecnie Rovi). W drugiej połowie ubiegłej dekady całkiem stracił swoją niegdyś dużą popularność na rzecz SecuROM-u. Co ciekawe, plik secdrv.sys już dawniej sprawiał problemy – w 2007 roku Microsoft stwierdził lukę w rzeczonym sterowniku, która pozwalała na podniesienie poziomu uprawnień. Została ona załatana w grudniu tego samego roku.

GOL Newsroom

Zapraszamy Was do polubienia profilu Newsroomu na Facebooku. Znajdziecie tam nie tylko najciekawsze wiadomości, ale i szereg miłych dodatków.