Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 7 lutego 2019, 15:48

autor: ElMundo

Microsoft utrzyma wsparcie dla Windows 7, o ile zapłacimy

Niebawem zakończy się okres oficjalnego wsparcia dla systemu Windows 7 ze strony Microsoftu – gigant z Redmond postanowił jednak zaoferować dodatkowy okres obsługi „siódemki”, choć za odpowiednią opłatą.

Microsoft utrzyma wsparcie dla Windows 7, o ile zapłacimy - ilustracja #1

Windows 7 to bez wątpienia jeden z najpopularniejszych systemów operacyjnych w historii – wg firmy analitycznej StatCounter po blisko dziesięciu latach od jego premiery wciąż znajduje się on na 35% komputerów wyposażonych w OS od Microsoftu i liczba ta spada bardzo powoli. Nie dziwi więc fakt, iż wobec zaplanowanego na 14 stycznia 2020 roku końca wsparcia technicznego ze strony producenta wielu użytkowników tego systemu zostało postawionych pod ścianą.

Sytuacja ta dotyczy przede wszystkim wielu firm – duża ilość sporych korporacji oraz urzędów wciąż korzysta z „siódemki”, a niektóre dopiero migrują na nowszy system prosto z Windowsa XP. Koniec aktualizacji to dla nich mocno kłopotliwa sprawa, więc Microsoft jesienią 2018 roku postanowił uruchomić specjalną opcję przedłużenia wsparcia na kolejne 3 lata, czyli do 14 stycznia 2023 roku, kierując tę ofertę właśnie do klientów biznesowych. Choć nie są to oficjalne informacje, to przecieki mówią o tym, że z prolongaty okresu wsparcia skorzystają jedynie instytucje i firmy, które nabyły Windowsa 7 drogą zakupu licencji zbiorczej. Oznacza to, że klienci indywidualni będą wyłączeni z tej oferty.

Trzeba jednak przyznać, że nie będzie to tania przyjemność, o czym przekonują informacje, które właśnie pojawiły się w sieci. Oferta dotyczy dwóch wersji Windowsa 7: Enterprise i Pro, a ceny za dodatkową obsługę tych systemów wydają się być mocno wygórowane. W przypadku pierwszej z wymienionych edycji tego OS-u pierwszy rok wsparcia kosztuje 25 dolarów, drugi – 50, natomiast trzeci – 100 dolarów. Ceny dla Windowsa 7 Pro są dwukrotnie wyższe, tj. 50 dolarów za pierwszy rok, 100 za drugi oraz 200 za trzeci. Co więcej – są to opłaty za obsługę tylko jednego komputera, więc duże firmy z setkami pecetów muszą szykować się na naprawdę spore wydatki.

  1. Strona internetowa firmy Microsoft