Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 15 września 2020, 13:01

autor: Bartłomiej Sagan

Microsoft rusza ze streamingiem gier; ograj 150 tytułów na PC, Xboksach i Androidzie

Dziś usługa streamingowa xCloud porzuca status wersji testowej. Dostępna jako część Xbox Game Pass Ultimate, zaoferuje ponad 150 gier znanych z konsol Microsoftu i PC.

Microsoft rusza ze streamingiem gier; ograj 150 tytułów na PC, Xboksach i Androidzie - ilustracja #1
xCloud uskuteczni granie, niezależnie od lokalizacji.

Xbox Game Pass jest abonamentem, po którego wykupieniu użytkownik otrzymuje dostęp do wybranych gier Microsoftu i jego partnerów, którzy zdecydowali się umieścić swoje produkcje w ramach usługi. Podstawowa wersja umożliwia rozrywkę na PC lub Xboksie. Droższy wariant Ultimate pozwala natomiast na zapoznanie się ze wszystkimi tytułami oferowanymi przez firmę z Redmond na obu platformach oraz zabawę w sieci wliczoną w cenę, dzięki obecności Xbox Live Gold w pakiecie. Pakiecie, który od dzisiaj kusi też opcją streamowania gier z biblioteki Game Pass na urządzenia mobilne z Androidem.

xCloud wykorzystuje moc obliczeniową chmury Microsoftu, która umożliwia uruchamianie tytułów ze stacjonarnych platform na dowolnym smartfonie lub tablecie z dostępem do szybkiego Internetu oraz wyposażonego w kompatybilny kontroler. Pełna integracja usługi z kontem Xbox pozwoli kontynuować rozgrywkę rozpoczętą na PC lub konsoli na mobilnym urządzeniu podczas dłuższych podróży. Warto też wspomnieć, że użytkownicy xCloud będą w stanie zagrać ze znajomymi ogrywającymi daną produkcję na komputerze osobistym, o ile wspiera ona cross-play z Xbox One.

Microsoft rusza ze streamingiem gier; ograj 150 tytułów na PC, Xboksach i Androidzie - ilustracja #2
Ważne są gry, których jeszcze nie znamy

Początkowo dostępne będzie około 150 gier, w tym takie hity jak Forza Horizon 4, Gears of War 5, Halo: Master Chief Collection, Nier: Automata, Ori and the Will of the Wisps czy Wiedźmin 3: Dziki Gon (pełna lista znajduje się w źródle w pierwszym akapicie). Z czasem lista będzie się wydłużać i obejmować nowe pozycje, w oparciu o opinie i preferencje graczy korzystających ze streamingu.

Premiera usługi odbędzie się dzisiaj. Chętne osoby, które spełniają wymagania sprzętowe, będą więc mogły już wkrótce przetestować xCloud. Należy przy tym pamiętać o konieczności wykupienia abonamentu Xbox Game Pass Ultimate. Miesięczny koszt to 54,99 zł dla kontynuujących subskrypcję, natomiast nowi użytkownicy mogą liczyć na pierwszy miesiąc w promocyjnej cenie 4 zł.