Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 29 maja 2013, 12:06

autor: Hed

Microsoft inwestuje w Xbox One minimum 4 miliardy dolarów

Firma Microsoft przeznaczyła na zapowiedzianą niedawno konsolę Xbox One minimum 4 miliardy dolarów. Liczba jest zestawieniem dwóch informacji, zgodnie z którymi koncern wydał 3 miliardy dolarów na kontrakt z AMD i zamierza przeznaczyć kolejny miliard na same gry.

Ponad 4 miliardy dolarów – co najmniej tyle Microsoft wyda na Xbox One. - Microsoft inwestuje w Xbox One minimum 4 miliardy dolarów – wskazują doniesienia - wiadomość - 2013-05-29
Ponad 4 miliardy dolarów – co najmniej tyle Microsoft wyda na Xbox One.

Microsoft przeznacza na konsolę Xbox One co najmniej 4 miliardy dolarów, o czym dowiedzieliśmy się z dwóch informacji. Kwota jest zestawieniem tego, ile koncern wydał na przygotowanie części technologii na potrzeby tej platformy sprzętowej z planowanymi wydatkami na gry wideo. Wciąż nie wiemy, ile pieniędzy będą kosztowały pozostałe aspekty startu konsoli, więc całościowe wydatki na Xbox One na pewno okażą się znacznie wyższe.

Pierwsza kwota została ujawniona w CV Boba Feldsteina, byłego pracownika AMD, który obecnie pracuje w konkurencyjnej firmie Nvidia (odkrył to serwis CVG). Feldstein opisał w nim swoją rolę we współpracy Microsoftu z AMD odnośnie Xbox One. Szacunkowo projekt wyceniono na ponad 3 miliardy dolarów. Nie jest to więc dokładny rachunek, a raczej wskazówka, ile musiał wydać Microsoft. Przypominamy, że AMD dostarcza technologii także dla Sony w PlayStation 4.

Miliard dolarów na gry to z kolei deklaracja samego Microsoftu. Złożyli ją Phil Spencer, wiceprezes Microsoft Game Studios, oraz Don Mattrick, prezydent segmentu Interactive Entertainment Business w rozmowie z Official Xbox Magazine. Wiadomo, że firma szykuje 15 ekskluzywnych tytułów na Xbox One, które pojawią się w pierwszym roku od premiery. Do tej pory poznaliśmy niewiele z nich, np. Forza Motorsport 5 lub Quantum Break, ale wszystko wyjaśni się na targach E3.

Microsoft inwestuje w Xbox One minimum 4 miliardy dolarów – wskazują doniesienia - ilustracja #2

Microsoft inwestuje sporo w Xbox One, ale ma też wysokie oczekiwania względem konsoli. Pamiętamy o śmiałych szacunkach, że konsola mogłaby trafić do miliarda odbiorców, co wydaje się dość abstrakcyjnym założeniem. Mimo tego, następca Xboksa 360 ma predyspozycje, aby osiągnąć sukces, także wśród nowych odbiorców. Zapewne pomoże w tym to, że zapowiedź konsoli, tak krytykowana przez graczy, pobiła rekordy oglądalności: zobaczyło ją prawie 8,5 miliona ludzi.

Xbox One to wszechstronna konsola, która będzie umożliwiała nie tylko granie, ale też oglądanie telewizji i wideo na żądanie – oczywiście w wybranych regionach. Sprzęt uzbrojony w 5 miliardów tranzystorów, 8 GB RAM-u, napęd Blu-Ray i parę innych dodatków będzie wymagał do działania Kinecta, zestawu sensorów, który umożliwia między innymi obsługę konsoli bez kontrolera. Premiera Xboksa One nastąpi jeszcze w tym roku – dokładna data nie jest znana.

  1. Oficjalna strona Xboksa One