Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 23 lutego 2021, 13:55

Łazik Perseverance przesyła kolorowe zdjęcia i filmy z Marsa

Łazik marsjański wylądował i Perseverance przesyła pierwsze kolorowe zdjęcia Marsa. Zobacz pełne nagranie z lądowania i panoramiczne fotografie z powierzchni planety.

Łazik Perseverance po ponad półrocznej podróży wylądował na powierzchni Marsa. Przyziemienie (albo raczej „przymarsienie”?) przebiegło bez problemów, wszystko zostało też zarejestrowane. Jednak przesłanie materiału w dobrej jakości na Ziemię trochę trwało, stąd NASA opublikowała je dopiero parę dni po jego zarejestrowaniu. Wideo zostało zsynchronizowane z komentarzami nagranymi podczas transmisji:

Należy mieć na uwadze, że przy obecnej odległości Marsa od Ziemi czas dotarcia informacji radiowej wynosi ok. 11 minut. W takich warunkach nie można liczyć na szybkie łącze, przesłanie czegokolwiek jest mocno utrudnione. Proces transferu zdjęć w wysokiej rozdzielczości cały czas trwa. Najszybciej można je zobaczyć na tej podstronie Nasa. Znajdują się tam fotografie jeszcze przed przeróbką, stąd kolory mogą niezbyt odpowiadać rzeczywistości. Materiał zarejestrowany podczas lądowania przedstawiał różowego Marsa, zanim został skorygowany kolorystycznie.

Łazik Perseverance przesyła kolorowe zdjęcia i filmy z Marsa - ilustracja #1
Zdjęcie powierzchni Marsa przed korekcją kolorów. Źródło: NASA

Zawsze warto zrobić sobie selfie, choćby będąc miliony kilometrów od Ziemi:

Łazik Perseverance przesyła kolorowe zdjęcia i filmy z Marsa - ilustracja #2
Perseverance sfotografował także sam siebie. Źródło: NASA

Łazik wykonał także kilka zdjęć dookoła siebie, tworząc z nich szeroką panoramę:

Zdjęcie panoramiczne powierzchni Marsa. Źródło: NASA - Łazik Perseverance przesyła kolorowe zdjęcia i filmy z Marsa - wiadomość - 2021-02-23
Zdjęcie panoramiczne powierzchni Marsa. Źródło: NASA

Misja Mars 2020

Głównym celem misji jest odnalezienie śladów życia ma Marsie, stąd jako miejsce lądowania wybrano 45-kilometrowej szerokości krater Jezero, który mogła wypełniać woda w stanie ciekłym przed miliardami lat. Oprócz zadania głównego, łazik wykona też szereg pomiarów składu chemicznego marsjańskiej gleby i atmosfery. Wyposażono go w tym celu w cały wachlarz czujników i manipulatorów, w tym eksperymentalne urządzenie do produkcji tlenu.

Łazik Perseverance przesyła kolorowe zdjęcia i filmy z Marsa - ilustracja #4

Zapraszamy Was na nasz nowy kanał na YouTube – GRYOnline Technologie, który jest poświęcony zagadnieniom związanym z nowymi technologiami. Znajdziecie tam liczne porady dotyczące problemów z komputerami, konsolami, smartfonami i sprzętem dla graczy.