Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 25 lipca 2022, 20:22

autor: Kamil Cuber

Kto najczęściej korzysta z Wi-Fi sąsiada? Są wyniki badania

Portal Statista przeprowadził badanie na temat wykorzystywania przez użytkowników sieci internetowych innych osób. Co zaskakujące, przodują w tym mieszkańcy kraju uznawanego za jeden z najbardziej rozwiniętych gospodarczo.

źródło: Unsplash | Leon Seibert

Choć Internet z roku na rok staje się coraz tańszy i bardziej dostępny, niektóre osoby całkowicie unikają płacenia rachunków, korzystając z sieci sąsiadów bądź właścicieli zamieszkiwanych budynków. Według raportu dostępnego na portalu Statista przodują w tym mieszkańcy Holandii, gdzie aż 16% ankietowanych zadeklarowało korzystanie z „pożyczonego” Internetu. Warto zaznaczyć, że w przypadku tego kraju uzyskanie dostępu do zaszyfrowanego Wi-Fi bez zgody właściciela nie jest przestępstwem.

Kto najczęściej korzysta z Wi-Fi sąsiada? Są wyniki badania - ilustracja #1
Wykres przedstawiający korzystanie z „pożyczonych” sieci Wi-Fi przez mieszkańców różnych krajów, Źródło: Statista.com

W innych państwach problem jest zauważalnie mniejszy, ale nadal występuje. W Niemczech i Austrii już tylko 7% osób biorących udział w badaniu korzystało z obcych sieci Wi-Fi. Najniższym wynikiem wśród analizowanych krajów mogą pochwalić się Chiny oraz Wielka Brytania, gdzie współczynnik wynosi po 2%. Niestety nie uwzględniono Polski – wynik mógłby nas zaskoczyć.

Kto najczęściej korzysta z Wi-Fi sąsiada? Są wyniki badania - ilustracja #2
Źródło: Unsplash / Stephen Phillips.

Co ciekawe, wykorzystywanie sieci innych osób nie było powiązane z samą dostępnością Internetu. Dla przykładu w Stanach Zjednoczonych, gdzie 43% osób posiada szerokopasmowe łącze, tylko 3% badanych zadeklarowało, że korzysta z sieci sąsiada. Podobny wynik (2%) uzyskała Wielka Brytania, w której dostęp do nielimitowanego Internetu ma aż 76% ankietowanych.

Kto najczęściej korzysta z Wi-Fi sąsiada? Są wyniki badania - ilustracja #3

Zapraszamy Was na nasz nowy kanał na YouTubetvtech, który jest poświęcony zagadnieniom związanym z nowymi technologiami. Znajdziecie tam liczne porady dotyczące problemów z komputerami, konsolami, smartfonami i sprzętem dla graczy.