Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 6 stycznia 2016, 12:15

autor: Arantasar

Konsola Nintendo NX trafi do sprzedaży jesienią?

Japońska firma analityczna Nomura Securities przewiduje, że konsola Nintendo NX zostanie oficjalnie zaprezentowana podczas wystawy E3 2016 w czerwcu, zaś do sprzedaży trafi na przełomie października i listopada tego roku.

Według firmy Nomura Securities konsola Nintendo NX trafi do sprzedaży jesienią tego roku. - Konsola Nintendo NX trafi do sprzedaży jesienią? - wiadomość - 2016-01-06
Według firmy Nomura Securities konsola Nintendo NX trafi do sprzedaży jesienią tego roku.

O nowej konsoli japońskiej firmy Nintendo wiadomo niewiele więcej oprócz tego, że powstaje. Według wcześniejszych doniesień produkcja urządzenia miała rozpocząć się w maju lub w czerwcu, z premierą wyznaczoną na lipiec 2016 roku. Pojawiły się również informacje, że Nintendo chce w pierwszych dwunastu miesiącach wypuścić na rynek 20 milionów egzemplarzy tej konsoli.

Tymczasem Junko Yamamura z japońskiej firmy analitycznej Nomura Securities ujawniła, że spółka spodziewa się, że konsola Nintendo NX zostanie oficjalnie zaprezentowana podczas targów E3 2016, które odbędą się w dniach 14-16 czerwca w Los Angeles, do sprzedaży zaś trafi na przełomie października i listopada tego roku. Pierwsze oficjalne informacje dotyczące idei i najważniejszych cech nowej konsoli mają pojawiać się gdzieś między marcem a majem.

Co ważne, zdaniem japońskiej spółki analitycznej taki bieg wydarzeń będzie miał niekorzystny wpływ na sprzedaż wcześniejszych urządzeń firmy Nintendo – 3DS i WiiU – które już teraz nie rozchodzą się zbyt dobrze, a sytuacja pogorszy się jeszcze, gdy gracze zaczną bardziej oszczędnie wydawać swoje pieniądze, przewidując zakup Nintendo NX. Jak stwierdziła Yamamura:

Wcześniej myśleliśmy, że premiera NX będzie miała ograniczony wpływ na sprzedaż 3DS i WiiU, ponieważ sprzęt ten nie jest przedstawiany jako następca żadnej z nich, jednak zmieniliśmy swój punkt widzenia z uwagi na spadający w ostatnim czasie popyt na 3DS, szczególnie jeśli chodzi o oprogramowanie, co wiąże się z tym, że urządzenie będzie miało pod koniec tego roku blisko sześć lat. Pod uwagę wzięliśmy również bardziej konkurencyjny rynek oraz to, co dzieje się z innymi konsolami po tym, jak na rynku pojawiają się nowe urządzenia.

Te informacje odbiły się na cenach akcji Nintendo, które na tokijskiej giełdzie straciły 5 procent swojej wartości. Prawdopodobnie w związku z tym możemy spodziewać się jakiegoś oficjalnego komunikatu ze strony japońskiego koncernu, które będzie chciało uspokoić inwestorów.

Jak dotąd Japończycy nie ujawnili, czym właściwie będzie Nintendo NX, ani jakie jego zalety pozwolą mu na podjęcie walki z urządzeniami konkurencji – przede wszystkim Xboksem One i PlayStation 4. Zdaniem części graczy wyjątkowość konsoli będzie polegała na połączeniu cech sprzętu mobilnego i stacjonarnego, przy zachowaniu pierwszorzędnych parametrów technicznych.

Wokół tematu narosło wiele plotek. Według niektórych źródeł testy nowej konsoli zakończą się późnią wiosną, co pozwoli na rozpoczęcie produkcji masowej na początku lata. Część zainteresowanych z kolei uważa, że firma Nintendo będzie wolała rozpocząć sprzedaż Nintendo NX zaraz po oficjalnej czerwcowej zapowiedzi, tak by do końca roku sprzedać jeszcze od 12 do 14 milionów egzemplarzy. Z kolei inny analityk zajmujący się rynkiem gier, Michael Pachter, stwierdził w ostatnim czasie, że Nintendo NX nie ukaże się przed 2017 rokiem.

Spekuluje się również, że firma Nintendo pracuje już nad nowymi odsłonami swoich flagowych seriiMario i The Legend of Zelda – które mają zadebiutować wraz z nową konsolą, choć nie wiadomo czy miałoby to oznaczać czasową bądź stałą wyłączność na Nintendo NX, co z pewnością zachęciłoby fanów marek do zakupu sprzętu japońskiego producenta. Oficjalnie wiadomo za to, że na nowej platformie ukażą się gry Dragon Quest XI i Dragon Quest X.