Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 30 marca 2018, 12:30

Karty Nvidia GeForce z serii 11 najwcześniej w lipcu

Dowiedzieliśmy się, że karty z serii GeForce 11 (w tym kryptowalutowe układy Turing) ukażą się najwcześniej w lipcu. Źródłem tych informacji jest firma SK Hynix, która dostarczy pamięć GDDR6 do nowych GPU Nvidii.

Obecnie najpotężniejszą kartą w ofercie firmy jest Titan V. - Karty Nvidia GeForce z serii 11 najwcześniej w lipcu - wiadomość - 2018-03-30
Obecnie najpotężniejszą kartą w ofercie firmy jest Titan V.

Firma SK Hynix, będąca jednym z największych producentów pamięci na świecie, zdradziła serwisowi GamersNexus swoje plany na najbliższe miesiące, które przy okazji powiedziały nam sporo o kolejnej generacji układów firmy Nvidia. Seria nazwana zostanie GeForce 11 i bazować ma na architekturach Turning i Ampere. Pierwsza z nich przeznaczona będzie głównie dla graczy, a drugą opracowano z myślą o zastosowaniach wymagających dużej ilości obliczeń, takich jak sztuczna inteligencja lub kopanie kryptowalut.

Karty mają zostać wyposażone w pamięć GDDR6. Jej produkcja ruszy za trzy miesiące, co oznacza, że nowych GeForce’ów powinniśmy się spodziewać najwcześniej w lipcu. Oczywiście, popyt na produkty Nvidii znacząco przekracza obecnie podaż, więc firma nie musi się spieszyć i równie dobrze może poczekać z zapowiedzią np. do targów Gamescom. Wspomniany lipiec to jedynie najwcześniejszy możliwy termin i warto pamiętać o niedawnych spekulacjach sugerujących, że masowa produkcja kart zacznie się dopiero w trzecim kwartale tego roku.

Karty mają wykorzystać pamięć GDDR6. Źródło GamersNexus. - Karty Nvidia GeForce z serii 11 najwcześniej w lipcu - wiadomość - 2018-03-30
Karty mają wykorzystać pamięć GDDR6. Źródło GamersNexus.

Pamięć GDDR6 ma być dwukrotnie szybsza niż GDDR5, ale za to będzie kosztowała o 20% więcej, więc powinniśmy się spodziewać wyższych sugerowanych cen detalicznych niż w przypadku kart poprzedniej generacji.

Udostępnione informacje sugerują również, że GeForce GTX 1180 i GeForce GTX 1170 wyposażone zostaną w 16 albo 8 GB pamięci. Co ciekawe, nie musi to oznaczać, że mocniejszy z tych modeli dostępny będzie wyłącznie w wariancie 16 GB, gdyż dane produkcyjne SK Hynix nie wykluczają, że do sprzedaży trafi również tańsza wersja z 8 GB.

Na nowe karty bez wątpienia czeka wielu graczy. Niektórzy pragną dodatkowej mocy, a duża część ma nadzieję, że premiera kolejnej generacji spowoduje spadek cen poprzedniej, które zostały mocno wywindowane przez kryptowalutowe szaleństwo.

  1. Oficjalna strona firmy Nvidia
  2. Oficjalna strona firmy SK Hynix