Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 29 listopada 2022, 14:30

autor: Kamil "KSulej" Sulej

Karty graficzne od AMD sięgnęły dna

Sprzedaż kart graficznych od AMD wygląda wręcz fatalnie. Mowa o najgorszym wyniku od ponad dwóch dekad.

Źródło fot. Unsplash
i

Wydawać by się mogło, że powoli, wraz z kończącym się boomem na kryptowaluty, sytuacja na rynku kart graficznych znacznie się poprawi. W przypadku Nvidii o takim zjawisku jak najbardziej można mówić. Niestety jeszcze do niedawna jedyny konkurent „zielonych” (Intel na razie raczkuje ze swoimi GPU, choć nie można mu odmówić ambicji), czyli AMD, nie może powiedzieć tego samego. Wręcz przeciwnie – koncern odnotowuje ogromny spadek udziałów w rynku. Karty graficzne „czerwonych” znajdują się w zaledwie zaledwie 10% komputerów, co daje najgorszy wynik od ponad 20 lat! Idealnie przedstawia to wykres sporządzony przez 3DCenter.

Karty graficzne od AMD sięgnęły dna - ilustracja #1

AMD szoruje po dnie.3DCenter

Nvidia spokojnie na tronie

W tym całym kryzysie jest tylko jeden wygrany: Nvidia, która jest w niezwykle komfortowej sytuacji. Zieloni odpowiadają za sprzedaż niemal dziewięciu na dziesięć kart graficznych w ostatnim kwartale. Są to w większości przecenione modele z serii RTX 3000.

Karty graficzne od AMD sięgnęły dna - ilustracja #2
AMD traci, Nvidia rozsiada się na tronie. Źródło: Unsplash

Podobny trend był widoczny po poprzednim krachu kryptowalutowym. Wtedy udział AMD w rynku wzrósł do 35% na początku 2018 roku, po czym niecały rok później spadł do ledwie 20%. Tym razem sytuacja wygląda jeszcze gorzej, ponieważ Nvidia zamiast 80% jest bliska totalnego zdominowania tego rynku. Takiej sytuacji żaden konsument nie chce. Być może sytuacja zmieni się nieco po premierze kart graficznych z serii RX 7000.

Najlepsze oferty kart graficznych AMD na Allegro

Najlepsze oferty kart graficznych Nvidii na Allegro

Karty graficzne od AMD sięgnęły dna - ilustracja #3

Zapraszamy Was na nasz nowy kanał na YouTubetvtech, który jest poświęcony zagadnieniom związanym z nowymi technologiami. Znajdziecie tam liczne porady dotyczące problemów z komputerami, konsolami, smartfonami i sprzętem dla graczy.

ZASTRZEŻENIE

Firma GRY-OnLine S.A. otrzymuje prowizję od wybranych sklepów i usług, których oferty prezentowane są powyżej.