Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 21 września 2021, 12:50

Karty graficzne GeForce i Radeon znów drożeją

Na kartę graficzną nadal trzeba wydać sporo gotówki. Nie jest już tak źle jak w drugim kwartale, lecz ceny znów rosną i taki trend może się utrzymać do końca roku.

W SKRÓCIE:
  • Ucieszyliśmy się z obniżek cen kart graficznych, lecz być może przedwcześnie – znów zaczynają one rosnąć.

Wydaje się, że czasy ekstremalnie wysokich cen kart graficznych mamy za sobą. Raczej nie powinniśmy już widywać kwot o ponad 300% przekraczających MSRP (ceny zalecane przez producenta). Jednak to jeszcze nie koniec problemów. Jak informuje serwis 3DCenter, karty graficzne znów drożeją i trend ten może się utrzymać do końca roku.

Karty graficzne GeForce i Radeon znów drożeją - ilustracja #1
Wykres trendów cenowych kart graficznych. Źródło: 3DCenter

Dane te pochodzą głównie z rynku niemieckiego i austriackiego. W krzywych cenowych nie są uwzględnione nowsze karty, jak Radeon 6600XT, GeForce 3070 Ti i 3080 Ti. Natomiast w przypadku stanów ilościowych ujęte są wszystkie modele, także te świeższe. Jak widać na wykresie, największy poziom cen przypadł na drugi kwartał tego roku. Spowodowany był przez deficyty zaopatrzeniowe i duży popyt.

Odwrotna proporcjonalność poziomu dostaw i cen jest doskonale zauważalna, a zarazem oczywista. Obecnie Radeony 6000 kosztują średnio o 174% więcej od kwot sugerowanych przez producenta. W przypadku GeForce’ów „przebitka” jest nieco mniejsza – 170%, choć może to wynikać z faktu, że karty Nvidii z reguły są odrobinę droższe od układów AMD.

Od połowy sierpnia poziom cen wzrósł o ok. 10%, więc ponownie możemy obserwować ich windowanie, spowodowane malejącym zaopatrzeniem. Jeśli tempo wzrostu się utrzyma, średnia różnica pomiędzy MSRP a stanem faktycznym może osiągnąć 200% pod koniec roku. Dla przykładu – obecnie kartę GeForce RTX 3080 Ti można znaleźć w polskich sklepach za ok. 8500 zł, RTX 3060 za 3200 zł, a RTX 3060 Ti – 3800 zł. Nabycie Radeona 6600 XT uszczupli nasze konta o 2900 zł, a flagowego 6900 XT o 8400 zł (wszystkie ceny uśrednione, zawierają VAT). Aktualne ceny różnych modeli kart graficznych sprawdzisz na Allegro.

Karty graficzne GeForce i Radeon znów drożeją - ilustracja #2

Zapraszamy Was na nasz kanał na YouTube – GRYOnline Technologie, który jest poświęcony zagadnieniom związanym z nowymi technologiami. Znajdziecie tam liczne porady dotyczące problemów z komputerami, konsolami, smartfonami i sprzętem dla graczy.

ZASTRZEŻENIE

Firma GRY-OnLine S.A. otrzymuje prowizję od wybranych sklepów, których oferty prezentowane są powyżej. Dołożyliśmy jednak wszelkich starań, żeby wybrać tylko ciekawe promocje – przede wszystkim chcemy publikować najlepsze oferty na sprzęt, gadżety i gry.