Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 8 kwietnia 2021, 14:07

autor: Sodar

Z dostępnością podzespołów PC jest tak źle, że są przemycane na łódkach rybackich

Celnicy w Hongkongu zatrzymali łódź rybacką wypełnioną kontrabandą, w której były m.in. podzespoły PC. Niedobór części komputerowych tak bardzo daje się we znaki, że zajęli się tym przemytnicy.

W SKRÓCIE:
  • celnicy z Hongkongu udaremnili próbę przemycenia m.in. kart graficznych Nvidia CMP, dysków SSD, pamięci RAM i smartfonów.

Jak informuje rządowa strona informacyjna, w pobliżu Hongkongu służba celna zatrzymała łódź rybacką wypełnioną przemycanym towarem. Dlaczego jednak piszemy o tym tutaj? Ponieważ z punktu widzenia graczy ta wiadomość jest jak najbardziej istotna. Okazało się, że wśród przechwyconego ładunku są podzespoły komputerowe. Kryzys dostępności na rynku PC jest już tak poważny, że produkty z tej dziedziny stały się celem przemytników.

Z dostępnością podzespołów PC jest tak źle, że są przemycane na łódkach rybackich - ilustracja #1
Karty graficzne odzyskane przez celników to układy CMP. Źródło: TVB

Podejrzany ładunek został wykryty podczas operacji przeciwko przemytnikom przeprowadzonej 2 kwietnia 2021 roku. Celnicy zauważyli na wodach w pobliżu międzynarodowego lotniska Hongkongu podejrzaną aktywność. Kilku mężczyzn przeładowywało towar z rybackiej łodzi na motorówkę. Gdy łódź patrolowa celników zbliżyła się, podejrzani osobnicy wyskoczyli z kutra i uciekli szybką łodzią. Pościg nie był udany, lecz kontrabanda została przechwycona, a 43-letni właściciel łodzi zatrzymany przez policję. Grozi mu nawet 7 lat więzienia i 985 tys. zł grzywny, gdyż przemyt to poważne przestępstwo w Hongkongu.

Z dostępnością podzespołów PC jest tak źle, że są przemycane na łódkach rybackich - ilustracja #2
W kontrabandzie znajdowały się też smartfony. Źródło: TVB

Oprócz suszonych ogórków morskich, płetw rekina, kosmetyków celnicy zabezpieczyli także karty graficzne, dyski SSD, smartfony i moduły pamięci RAM. Co ciekawe, jak podaje serwis Tom’s Hardware układy graficzne to najprawdopodobniej (brak naklejek, ale podobieństwo jest uderzające) nowe urządzenia Nvidii przeznaczone do wydobywania kryptowalut – CMP 30HX. Odzyskanych mogło zostać nawet do 300 egzemplarzy. Według raportu służby celnej, wartość kart graficznych określana jest na 257 tys. dolarów (986 tys. złotych bez podatku).

Z dostępnością podzespołów PC jest tak źle, że są przemycane na łódkach rybackich - ilustracja #3

Zapraszamy Was na nasz nowy kanał na YouTube – GRYOnline Technologie, który jest poświęcony zagadnieniom związanym z nowymi technologiami. Znajdziecie tam liczne porady dotyczące problemów z komputerami, konsolami, smartfonami i sprzętem dla graczy.