Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 10 stycznia 2020, 10:50

autor: Aquma

Karta graficzna Intel Xe DG1-SDV - nowe informacje i zdjęcia

Intel zaprezentował zdjęcia swojego pierwszego układu graficznego bazującego na architekturze Xe. Przedstawiono też trochę informacji na temat poszczególnych kart, które trafią na rynek.

Pierwszy układ graficzny Intel Xe na zdjęciach. - Karta graficzna Intel Xe DG1-SDV - nowe informacje i zdjęcia - wiadomość - 2020-01-10
Pierwszy układ graficzny Intel Xe na zdjęciach.

Firma Intel zaprezentowała zdjęcia swojego pierwszego układu graficznego opartego na architekturze Intel Xe, czyli tzw. DG1-SDV (za Wccftech). Jak widać, jest to niewielka, dedykowana karta graficzna, której współczynnik TDP nie przekroczy 75 W (z uwagi na fakt, że cała potrzebna temu podzespołowi energia będzie pobierana przez złącze PCI-e). Według niedawnych plotek będzie to GPU z TDP 25 W, wyposażone w pamięć GDDR6.

Wiemy, że Intel planuje stworzyć trzy linie produktowe na bazie architektury Xe. Będą to Xe LP (Low Power - propozycje dla urządzeń mobilnych oraz najmniej wymagających użytkowników desktopowych), Xe HP (High Performance - pełnoprawne karty graficzne dla stacji roboczych i graczy) oraz Xe HPC (mają służyć m.in. do trenowania algorytmów Deep Learning oraz rozwiązań graficznych w chmurze).

Układ DG1 należy do pierwszej grupy i najprawdopodobniej posiada 96 jednostek egzekucyjnych (execution units - to jednostki obliczeniowe stosowane w architekturze graficznej Intela). Na rynku pojawią się również co najmniej trzy warianty kart DG2 (Xe HP), które będą wyposażone w 128, 256 i 512 EU. Oczywiście bez jakiegoś punktu odniesienia do produktów AMD i Nvidii tak naprawdę nie wiemy, co to wszystko znaczy - trudno określić, jaką wydajność zapewnią poszczególne produkty „niebieskich”.

Możemy natomiast ocenić wygląd pierwszej karty graficznej Intela i trzeba przyznać, że prezentuje się bardzo atrakcyjnie. Poniżej znajdziecie wszystkie udostępnione zdjęcia.

Karta graficzna Intel Xe DG1-SDV - nowe informacje i zdjęcia - ilustracja #2
Karta graficzna Intel Xe DG1-SDV - nowe informacje i zdjęcia - ilustracja #3
Karta graficzna Intel Xe DG1-SDV - nowe informacje i zdjęcia - ilustracja #4
Karta graficzna Intel Xe DG1-SDV - nowe informacje i zdjęcia - ilustracja #5
Intel Xe DG1. Źródło: Wccftech.
Intel Xe DG1. Źródło: Wccftech.

Przypominamy, że pierwsze produkty oparte na architekturze Intel Xe powinny trafić na rynek w tym roku. Więcej informacji na ich temat poznamy w czasie czerwcowych targów Computex.

  1. Intel - strona oficjalna