Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 25 listopada 2021, 15:30

autor: Entelarmer

Kart graficznych brakuje, a sprzedaż Nvidii rośnie

Sytuacja na rynku elektroniki pozostaje niewesoła, a producenci sprzętu mają problem z dostawami. Mimo to Nvidia najwyraźniej ma za sobą udany kwartał.

Dla osób szukających nowego sprzętu komputerowego ostatnie kilkanaście miesięcy było istną katorgą. Braki na rynku dają się graczom we znaki na każdym kroku, a kłopoty z dostawami nie są obce także nabywcom szukającym smartfonów, laptopów etc. Problemy te odbiły się także na wynikach finansowych producentów GPU – poza Nvidią, która ma za sobą bardzo dobry kwartał.

Grupa analityczna Jon Peddie Research opublikowała raport na temat kondycji rynku kart graficznych. Dla Intela i AMD trzeci kwartał 2021 roku był fatalny. Producent Radeonów wysłał do sklepów o 11,4% mniej GPU niż trzy miesiące wcześniej. W przypadku Intela (dane uwzględniają karty zintegrowane) spadek był jeszcze większy, bo aż o 25,6%.

A co z Nvidią? Nie tylko nie odnotowała strat – firma wysłała do sprzedawców więcej kart niż w drugim kwartale (wzrost o 8%). Biorąc pod uwagę dominację „zielonych” na rynku kart graficznych (vide najnowsza ankieta sprzętowa Steama), możemy założyć, że to właśnie ich produktom zawdzięczamy wzrost sprzedaży GPU z roku na rok. Przypomnijmy, że niedawno Nvidia donosiła o rekordowych przychodach w trzecim kwartale fiskalnym (tj. okres od sierpnia do października), które wzrosły o połowę w porównaniu z zeszłym rokiem.

Co więcej, po zawężeniu danych do dedykowanych kart graficznych na PC okazuje się, że do sklepów wysłano o 10,9% więcej egzemplarzy niż w poprzednim kwartale.

Kart graficznych brakuje, a sprzedaż Nvidii rośnie - ilustracja #1
Udział producentów układów graficznych w rynku w dwóch minionych kwartałach 2021 roku oraz w drugim 2020 r. Źródło: JPR.

Nie zmienia to faktu, że w trzecim kwartale sytuacja na rynku GPU była o wiele gorsza niż w drugim, co jest ewenementem. Przez ostatnie 10 lat średni spadek sprzedaży (tj. GPU wysłanych do sklepów) wynosił 5,2%. Teraz jest to 18,2%. Raport wspomina też o podobnych problemach w sektorach pecetowych procesorów (-23,1% z kwartału na kwartał, +9,2% z roku na rok) oraz tabletów (-6,9% w porównaniu do drugiego kwartału).

Jak widać, sukces Nvidii to wyjątek na rynku wyraźnie dotkniętym problemami z dostawami. Z tymi borykają się Sony, Intel, Valve, Nintendo, a nawet Apple. Niestety, John Peddie – prezes JPR – powtórzył to, co mówiło wielu producentów elektroniki: „nie ma co liczyć na ustabilizowanie łańcuchów dostaw przed końcem 2022 roku”.

ZASTRZEŻENIE

Firma GRY-OnLine S.A. otrzymuje prowizję od wybranych sklepów, których oferty prezentowane są powyżej. Dołożyliśmy jednak wszelkich starań, żeby wybrać tylko ciekawe promocje – przede wszystkim chcemy publikować najlepsze oferty na sprzęt, gadżety i gry.

Kart graficznych brakuje, a sprzedaż Nvidii rośnie - ilustracja #2

Zapraszamy Was na nasz kanał na YouTube – GRYOnline Technologie, który jest poświęcony zagadnieniom związanym z nowymi technologiami. Znajdziecie tam liczne porady dotyczące problemów z komputerami, konsolami, smartfonami i sprzętem dla graczy.