Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 7 listopada 2019, 10:30

autor: Laty

W przyszłym roku kupimy dyski 20 TB; 50 TB do końca 2026 roku

Seagate w tym roku wprowadził na rynek dysk twardy o pojemności 16 TB, firma jednak nie postanowiła się na tym zatrzymać i w dalszym ciągu rozwija technologię HDD. W zeszłym tygodniu zapowiedziała, że w 2020 roku światło dzienne ujrzą wersje 18 i 20 TB, a do końca 2026 roku na rynku pojawi się model 50 TB.

W przyszłym roku producent zaprezentuje nie jeden, a dwa nowe dyski. - W przyszłym roku kupimy dyski 20 TB; 50 TB do końca 2026 roku - wiadomość - 2019-11-07
W przyszłym roku producent zaprezentuje nie jeden, a dwa nowe dyski.

Wydawać by się mogło, że dyski twarde powoli odchodzą w zapomnienie, a ich miejsce w szybkim tempie zajmują nośniki SSD, które przyciągają klientów m.in. znacznie większą prędkością działania. Seagate jednak nie zważa na panujące trendy i wprowadza na rynek komercyjne dyski HDD o dużej pojemności. Pod koniec ubiegłego roku pisaliśmy dla Was o pierwszym dysku 16 TB. Producent nie zamierza jednak poprzestać na tym modelu i informuje, że już na początku przyszłego roku w sprzedaży pojawi się wersja 18 TB, a pod jego koniec 20 TB. Ciekawym i pewnie wyczekiwanym przez wiele osób jest dysk o pojemności 50 TB, który ma pojawić się w sprzedaży w 2026 roku.

Przygotowaliśmy się do wypuszczenia dysków 18 TB w pierwszej połowie 2020 roku, aby utrzymać wiodącą pozycję na rynku pod względem pojemności – powiedział prezes Seagate, Dave Mosley.

Tak wygląda zaprezentowana przez Seagate mapa rozwoju technologii HDD. - W przyszłym roku kupimy dyski 20 TB; 50 TB do końca 2026 roku - wiadomość - 2019-11-07
Tak wygląda zaprezentowana przez Seagate mapa rozwoju technologii HDD.

W drugiej połowie 2020 roku Seagate ma zamiar przejść z technologii CMR (Conventonal Magnetic Recording) do tzw. zapisu dachówkowego SMR (Shingled Magnetic Recording). Nowa forma pozwala na umieszczenie większej ilości danych na dysku kosztem nieco gorszego transferu zapisu. Napęd będzie również korzystał z HAMR (Heat-Assisted Magnetic Recording), który tymczasowo nagrzewa dysk, by zapewnić jeszcze większą pojemność.

Seagate nie jest jedynym producentem oferującym dyski HDD o dużej pojemności. Jego największym konkurentem jest Western Digital z nośnikami opartymi na technologii MAMR. Produkty obu tych producentów z pewnością na początku nie będą należały do najtańszych, ale wprowadzą powiew świeżości na rynku dysków twardych.