Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 14 stycznia 2019, 17:07

autor: Frozen

Jak będzie wyglądał Fenix? Wizualizacja następcy Firefoksa na Androidzie

Mozilla pracuje obecnie nad nową przeglądarką na urządzenia z Androidem. Fenix, bo tak nazywa się to oprogramowanie, ma zastąpić mobilną wersję Firefoksa. W internecie pojawiły się pierwsze wizualizacje projektu.

Czy Mozilla ze swoją nową przeglądarką powstanie na Androidzie jak feniks z popiołów? - Jak będzie wyglądał Fenix? Wizualizacja następcy Firefoksa na Androidzie - wiadomość - 2019-01-14
Czy Mozilla ze swoją nową przeglądarką powstanie na Androidzie jak feniks z popiołów?

Firefox dla urządzeń z Androidem zostanie w przyszłości zastąpiony przez Feniksa. Nowa przeglądarka opierać się będzie na bibliotekach Android Components oraz stworzonym przez Mozillę silniku GeckoView. Chociaż do premiery Feniksa wciąż jeszcze daleko, już teraz możemy przyjrzeć się wizualizacjom przedstawiającym rozwiązania, które twórcy planują wprowadzić w swojej nowej przeglądarce.

Pierwszą rzucającą się w oczy różnicą pomiędzy Feniksem a Firefoksem jest pasek adresu (wraz z przyciskiem „home” i rozwijanym menu), który w nowej przeglądarce znajduje się u dołu ekranu. W rozwijanym menu umieszczono najważniejsze funkcje, takie jak: powrót do poprzedniej strony, przejście do strony następnej, przycisk odświeżenia, otwarcie nowej karty, przejście w tryb prywatny, szukanie treści na stronie, przełącznik pozwalający przenieść się na pełną/mobilną wersję serwisu, a także biblioteka (zawierająca m.in. zakładki i historię przeglądania), ustawienia oraz pomoc.

Ekran startowy Feniksa zawiera wyszukiwarkę, a także wgląd w obecną i poprzednie sesje. „Obecna sesja” zawiera listę wszystkich aktualnie otwartych kart w przeglądarce. W momencie zamknięcia aplikacji, wszystkie aktywne karty są grupowane w jedno i umieszczane w sekcji „poprzednie sesje”, dzięki czemu przy ponownym uruchomieniu programu łatwo do nich wszystkich wrócić bez konieczności zagłębiania się w historię przeglądania.

Wciąż nieznana jest data premiery Feniksa. Nie wiadomo również, jak miałaby wyglądać migracja dotychczasowych użytkowników Firefoksa do nowej przeglądarki. Warto mieć również na uwadze fakt, że prace nad oprogramowaniem cały czas trwają i ostateczna wersja aplikacji może się w znacznym stopniu różnić od zaprezentowanej wizualizacji.