Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 24 lipca 2020, 18:53

autor: qjin

Intel znowu ma problemy i opóźnia premierę procesorów 7 nm

Firma Intel poinformowała o opóźnieniu premiery procesorów wykonanych w 7-nanometrowym procesie technologicznym. Tym samym plany wprowadzenia nowej litografii mogą przesunąć się przynajmniej o rok. Poznaliśmy także termin wydania procesorów Intel Alder Lake-S.

Intel znowu ma problemy i opóźnia premierę procesorów 7 nm - ilustracja #1
Procesory Intela zaliczają kolejne obsuwy.

Firma Intel nie ma szczęścia – od lat słyszymy o tym jak boryka się z trudnościami we wprowadzeniu na rynek procesorów opartych na architekturze wykonanej w 10-nanometrowym wymiarze technologicznym, a teraz ten sam los spotyka układy w 7-nanometrowej litografii, które wstępnie planowano na 2021 rok. Jaki jest powód opóźnienia i jak wygląda obecny harmonogram firmy Intel?

Procesory Intel 7 nm zaliczają kolejną obsuwę

Jak dowiedzieliśmy się z oficjalnego oświadczenia, pierwotne plany się nie ziszczą, ponieważ inżynierowie „niebieskich” odkryli wadę w procesie, która powoduje problemy z odpowiednim uzyskiem, przez co produkcja wygląda na obecnym etapie tak, jak miała wyglądać dwanaście miesięcy temu. Sytuacja jest więc na tyle poważna, że Intel zmuszony jest przesunąć swój harmonogram o (kolejne) pół roku i tym samym pierwsze procesory oparte na 7-nanometrowej architekturze pojawią się na rynku najwcześniej pod koniec 2022 roku albo – co bardziej prawdopodobne – na początku 2023 roku. Defekt został na szczęście zidentyfikowany i „niebiescy” są przekonani o tym, że uda mu się im go usunąć, dlatego obsuwa jest „tylko” sześciomiesięczna.

Intel znowu ma problemy i opóźnia premierę procesorów 7 nm - ilustracja #2
Przed desktopowymi procesorami 7 nm ukażą się jeszcze przynajmniej dwie generacje.

Bob Swan, prezes firmy Intel, nie wykluczył alternatywy w postaci wykorzystania do produkcji swoich układów zewnętrznych fabryk, by przyspieszyć proces wdrożenia nowych procesorów na rynek. Producent najwidoczniej nie chce powtórzyć tych samych błędów co w przypadku ciągle przesuwanej 10-nanometrowej litografii.

Intel Alder Lake-S i Rocket Lake-S w drodze

Pocieszeniem jest to, że Intel Alder Lake-S, czyli długo oczekiwane 10-nanometrowe desktopowe układy, zadebiutują w drugiej połowie 2021 roku. Nowa architektura przyniesie wreszcie większe zmiany, ale będą one wymagać przejścia na nową podstawkę – LGA 1700, która obsłuży m.in. PCI-Express 4.0 i pamięci DDR5. Procesory Alder Lake-S, które wykorzystają hybrydową budowę (różne rdzenie), miały być jedynymi 10-nanometrowymi układami przeznaczonymi dla desktopów, ale opóźnienie 7-nanometrowej litografii może wpłynąć na zmianę planów i nie skończy się na jednej generacji.

Zanim jednak do tego dojdzie, czeka nas debiut procesorów Rocket Lake-S, które będą ostatnimi wykonanymi w mocno ulepszonym 14-nanometrowym wymiarze technologicznym. Przewiduje się, że premiera 11. generacji Intel Core odbędzie się na początku 2021 roku.

GOL Newsroom

Zapraszamy Was do polubienia profilu Newsroomu na Facebooku. Znajdziecie tam nie tylko najciekawsze wiadomości, ale i szereg miłych dodatków.