Hardware Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technologie
Wiadomość sprzęt i soft 16 marca 2018, 17:26

autor: ElMundo

Intel wypuści procesory odporne na Meltdown i Spectre

Luki Meltdown i Spectre, których istnienie powiązane głównie z procesorami Intela zaprezentowano ledwie kilka tygodni temu, potężnie wstrząsnęły całą branżą technologiczną. Teraz koncern z Santa Clara szykuje się do debiutu CPU odpornych na te zagrożenia.

„Spectre" i „Meltdown" to dwa hasła, które na początku roku mocno namieszały w branżowym światku. istnienie luk w architekturze procesorów Intela, na które byli narażeni praktycznie wszyscy użytkownicy sprzętów tego producenta z układami wydanymi po 1995 roku, zaskoczyło wielu obserwatorów. Mamy do czynienia z realnym zagrożeniem, które brzmi zdecydowanie poważniej, niż wykryte ostatnio trzynastu luk w architekturze procesorów AMD. Co jeszcze ważniejsze - okazuje się, że załatanie tych dziur za pośrednictwem oprogramowania nie należy do najłatwiejszych.

Intel wypuści procesory odporne na Meltdown i Spectre  - ilustracja #1

Doskonale wie to Intel, który zamierza walczyć z tym zjawiskiem w najbardziej właściwy sposób - szef tego koncernu, Brian Krzanich, zapowiedział, że jeszcze w tym roku pojawią się procesory, które doczekają się zmian w strukturze pozwalających na zlikwidowanie zagrożenia wariantu drugiego (Spectre) oraz trzeciego (Meltdown). Pozostaje jeszcze pierwszy, ale wywoływane przez niego problemy rozwiązują łatki oprogramowania.

Rozwiązaniem mającym umożliwić skuteczną walkę z lukami stanie się mechanizm udoskonalonego partycjonowania, czyli podział CPU na większą liczbę struktur mający wytworzyć odpowiednio dużo zapór chroniących przed ofensywą ze strony hakerów. Trochę gorszą informacją jest fakt, że sprzętowe poprawki na razie mają stać się udziałem wyłącznie procesorów Intel Xeon znajdujących zastosowanie w serwerach – ich premiera jest przewidziana na drugą połowę 2018 roku. Nowości w architekturze CPU pojawią się także w nowych modelach procesorów z rodziny Coffee Lake, ale na ich temat nie mamy na razie żadnych konkretnych informacji.

Przy okazji Krzanich poinformował, że posiadacze procesorów Intela wydanych w ciągu ostatnich pięciu lat mogą być pewni, iż zagrożenie ich nie dotyczy – do każdego z tych układów zostały już wydane stosowne łatki mające zapewnić pełnię bezpieczeństwa. Nadal pozostaje jednak problem dotyczący wielu rodzin procesorów produkowanych w latach 1995-2012 i wydaje się, że nie zostanie on szybko rozwiązany.

Co ważne, Intel stara się zabezpieczyć przed podobnymi problemami z architekturą CPU na różnorodne sposoby - jedną z ciekawszych inicjatyw są wysokie nagrody dla badaczy, którzy odnajdą nowe, poważne zagrożenia. Zostały one podzielone na cztery różnorodne kategorie, a nagrody za przedstawienie stosownych informacji o błędach wahają się od 25 do nawet 250 tysięcy dolarów. W obliczu takich rewelacji można spodziewać się, że „łowcy błędów" szybko ruszą do działania, co będzie z korzyścią zarówno dla nich, jak i dla nas - użytkowników i graczy.

  1. Oświadczenie CEO Intela, Briana Krzanicha
GOL Newsroom

Zapraszamy Was do polubienia profilu Newsroomu na Facebooku. Znajdziecie tam nie tylko najciekawsze wiadomości, ale i szereg miłych dodatków.