Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 6 lipca 2019, 07:00

autor: Konrad "Lazlo" Hazi

Intel wciąż szybszy w grach - nowe testy procesorów Ryzen 3000

Po wycieku pierwszych porównań nowych Radeonów RX 5700, przed czasem pojawiły się także wyniki testów nowych procesorów AMD Ryzen 7 3700X oraz Ryzen 9 3900X. Są one nieco zaskakujące i pokazują, że przewaga układów AMD z benchmarków w grach nie istnieje.

Wszystko już wiemy, mogą się Państwo rozejść do swoich domów... - Intel wciąż szybszy w grach - nowe testy procesorów Ryzen 3000  - wiadomość - 2019-07-06
Wszystko już wiemy, mogą się Państwo rozejść do swoich domów...

W ostatnich dniach mocy nabiera stwierdzenie, że dzień bez przecieku to dzień stracony. Wczoraj informowaliśmy o pojawieniu się na stronie Benchmark.pl artykułu traktującego o wydajności nowych Radeonów, natomiast tym razem mamy garść informacji pochodzących z portalu PCGamesHardware.de na temat osiągów nadchodzących procesorów AMD Ryzen serii 3000. Podobnie jak w pierwszym przypadku, tak też tu doszło do przypadkowej publikacji i news wkrótce został usunięty ze strony. Nic jednak nie umknie uwadze czujnych użytkowników.

Testowanymi przez niemiecką stronę modelami były ośmiordzeniowy Ryzen 7 3700X oraz dwunastordzeniowy Ryzen 9 3900X. Oba procesory zostały zainstalowane na płycie głównej z chipsetem X570 - ASUS ROG Crosshair VIII HERO - wraz z 16 GB pamięci RAM, której taktowania były dobrane zgodnie z sugestiami AMD, oraz kartą graficzną GeForce GTX 1080 Ti, zaś w BIOSie aktywne były opcje Turbo oraz wielowątkowość symultaniczna SMT.

Dajcie już te wyniki!

Oba procesory przetestowane zostały w szeregu gier oraz benchmarków i wnioski, jakie płyną z wyników są dość ciekawe. O ile procesory AMD rządzą w benchmarkach, o tyle wydajność w grach nie jest już tak dobra, jak można by się tego spodziewać.

Testy w grach prowadzone były w rozdzielczości 720p, by maksymalnie uzależnić wyniki od wydajności procesora. W Far Cry 5 rezultaty obu nowych Ryzenów były porównywalne z prezentowanymi przez Intel Core i7-7700K, z lekkim wskazaniem na układ „Chipzilli”. Nieco lepiej procesory AMD wypadły w Rise of The Tomb Raider, gdzie Ryzen 7 3700X osiągnął podobny wynik, jak wyżej wspomniany procesor Intela, zaś Ryzen 9 3900X okazał się nawet nieco lepszy. Najgorzej nowe modele od AMD poradziły sobie w grze Wolfenstein II: The New Colossus, gdzie lepszą wydajnością zaprezentował między innymi Core i5-8600K. Jedynym tytułem, z którym nowe procesory oparte na architekturze ZEN 2 poradziły sobie naprawdę dobrze i uzyskały lepsze rezultaty od Core i9-9900K, był Assassins Creed Odyssey. Poniżej możecie zobaczyć zrzuty ekranu z nieszczęsnej publikacji.

Źródło: wccftech.com

W testach syntetycznych sytuacja wyglądała już znacznie lepiej dla chipów AMD, które w zasadzie w każdym z nich pokonały „cywilne” procesory Intela i konkurowały głównie z wynalazkami takimi jak Threadrippery czy Core i9 w wersji XE, co możemy zobaczyć na poniższych zrzutach.

Źródło: wccftech.com

We wpisie zaprezentowana została także tabelka dotycząca poboru mocy przez poszczególne układy. Ryzen 9 3900X, pomimo posiadania większej ilości rdzeni i obsługiwanych wątków, zużywał mniej energii niż Core i9-9900K. Tymczasem Ryzen 7 3700X, pomimo niższego TDP i bardziej zaawansowanego procesu produkcyjnego, okazał się bardziej prądożerny od swojego poprzednika w postaci Ryzena 7 2700X.

Źródło: wccftech.com - Intel wciąż szybszy w grach - nowe testy procesorów Ryzen 3000  - wiadomość - 2019-07-06
Źródło: wccftech.com

Nowe płyty główne oparte na chipsecie X570, procesory AMD Ryzen Serii 3000 oraz Radeony RX 5700 trafią do sprzedaży w niedzielę. Tego dnia upływa także embargo na publikację niezależnych testów nowych układów i wtedy też pojawią się one oficjalnie oraz na szerszą skalę.