Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 12 marca 2019, 12:01

autor: Aquma

Intel Cascade Lake - nowe procesory już w kwietniu?

Pierwsze CPU Intela z serii Cascade Lake mogą pojawić się na rynku w kwietniu tego roku. Niestety, niekoniecznie są to te procesory, których wyczekuje większość graczy. Sprzęt dla graczy prawdopodobnie zostanie zaprezentowany podczas wiosennych targów Computex.

Pierwsze procesory Cascade Lake trafią na rynek w kwietniu? - Intel Cascade Lake - nowe procesory już w kwietniu? - wiadomość - 2019-03-12
Pierwsze procesory Cascade Lake trafią na rynek w kwietniu?

W SKRÓCIE:

  1. pierwsze procesory z serii Cascade Lake być może zadebiutują już w kwietniu;
  2. będą to najpotężniejsze jednostki HEDT, działające w oparciu o podstawkę LGA 3647;
  3. procesory dla zwykłych zjadaczy chleba zostaną zaprezentowane w czasie targów Computex 2019 – na przełomie maja i czerwca.

Jak donosi portal Wccftech (opierając się na wpisach z chińskojęzycznego forum Chiphell), pierwsze procesory Intel Cascade Lake mogą pojawić się na rynku w kwietniu tego roku. Niestety, w tym terminie możemy spodziewać się jedynie CPU współpracujących z gniazdem LGA 3647, czyli potężnych jednostek dedykowanych stacjom roboczym. Najprawdopodobniej będzie pośród nich 48-rdzeniowy potwór, który ma być przeszło trzykrotnie szybszy od najpotężniejszego procesora EPYC od AMD.

Na premierę układów dedykowanych „zwykłym użytkownikom” – procesorów Cascade Lake-X, współpracujących z podstawką LGA 2066 – trzeba będzie poczekać do czerwca. Prawdopodobnie zostaną one ujawnione w czasie targów Computex 2019, co ma sens, jeśli zważyć na fakt, że wedle ostatnich doniesień, na tej samej imprezie AMD planuje zaprezentować nową serię procesorów Ryzen 3000. CPU Intela będą produkowane w udoskonalanej od dłuższego czasu litografii 14nm++, zaś konkurencja chwali się procesem produkcyjnym 7nm. Ciekawe, czy różnica ta przełoży się jakoś na faktyczną wydajność poszczególnych jednostek.

Intel chwali się procesorami Xeon Cascade Lake. Źródło: Wccftech.
Intel chwali się procesorami Xeon Cascade Lake. Źródło: Wccftech.

Wygląda na to, że czeka nas bardzo gorące lato na rynku procesorów. Oferta AMD jest obecnie najmocniejsza w ciągu ostatniej dekady i firma wciąż rozwija swoje konstrukcje, stopniowo przekonując do siebie coraz liczniejsze grono użytkowników. Intel natomiast jest wyraźnie osłabiony problemami z podażą i procesem produkcyjnym 10nm, ale ewidentnie nie zamierza poddawać się bez walki.

  1. Intel – strona oficjalna