Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 18 października 2021, 12:28

Część gier nie ruszy na nowych procesorach Intela, winne zabezpieczenia DRM

Posiadacze pokaźnej kolekcji starszych gier powinni podejść do nowej generacji procesorów Alder Lake-S z ostrożnością. Z nadchodzącymi układami Intela może mieć problemy oprogramowanie DRM.

W SKRÓCIE:
  • hybrydowe procesory Alder Lake-S mogą nie współpracować z obecnymi wersjami oprogramowania DRM;
  • Intel problem pozostawia do rozwiązania ich twórcom – konieczne będą aktualizacje?

Intel opublikował programistyczny przewodnik dla nowej generacji procesorów Alder Lake-S. Także gracze znajdą w nim coś istotnego i niestety niepokojącego. Okazuje się, że hybrydowa konstrukcja układów może sprawiać problemy systemom zabezpieczeń antypirackich w grach. Dotyczy to starszych i nowszych produkcji zawierających DRM-y, na przykład Denuvo. By móc je uruchomić na Alder Lake (ADL), mogą być potrzebne ich aktualizacje.

Jeśli posiadana przez Ciebie lub nadchodząca gra wykorzystuje oprogramowanie pośredniczące DRM, powinieneś skontaktować się z jego dostawcą i potwierdzić, że obsługuje ono architektury hybrydowe, a w szczególności nadchodzącą platformę Intel ADL. Ze względu na naturę nowoczesnych algorytmów DRM mogą one wykrywać CPU i powinny być świadome nadchodzących platform hybrydowych. Intel współpracuje z wiodącymi dostawcami DRM, takimi jak Denuvo, aby upewnić się, że ich rozwiązania obsługują nowe platformy – Intel.

Przyszłe gry powinny posiadać nowsze wersje systemów DRM, które problemów z hybrydową architekturą procesorów Intela mieć nie będą. Ale co z tytułami będącymi już na rynku? W przypadku tych dość świeżych można liczyć na aktualizację od dewelopera, która wprowadzi nową wersję zabezpieczeń kompatybilnych z Intel ALD lub zniesie je całkowicie.

Natomiast starsze tytuły… no cóż, z nimi może być problem. Wiele z nich, mimo swojego wieku, posiada DRM-y, przez które po prostu przestaną działać, a ich twórcy już nie zapewniają im wsparcia. Oczywiście w sprzedaży nadal dostępnych jest sporo wydajnych modeli procesorów Intela, które w tej sytuacji dla posiadaczy starszych gier mogą stanowić rozsądniejszy wybór.

Część gier nie ruszy na nowych procesorach Intela, winne zabezpieczenia DRM - ilustracja #1

Zapraszamy Was na nasz kanał na YouTube – GRYOnline Technologie, który jest poświęcony zagadnieniom związanym z nowymi technologiami. Znajdziecie tam liczne porady dotyczące problemów z komputerami, konsolami, smartfonami i sprzętem dla graczy.

ZASTRZEŻENIE

Firma GRY-OnLine S.A. otrzymuje prowizję od wybranych sklepów, których oferty prezentowane są powyżej. Dołożyliśmy jednak wszelkich starań, żeby wybrać tylko ciekawe promocje – przede wszystkim chcemy publikować najlepsze oferty na sprzęt, gadżety i gry.